Farklı bitkiler ile zenginleştirilmiş fonksiyonel zeytin yaprağı çayı: İnfüzyon sıcaklığı ve partikül büyüklüğünün fiziksel, duyusal ve antioksidan özellikleri üzerine etkisi
Functional olive leaf tea enriched with different herbs: The effect of infusion temperature and particle size on physical, sensory and antioxidant properties
- Tez No: 921646
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMNUNE ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmada iki farklı partikül büyüklüğünün (bütün, öğütülmüş) ve dört farklı infüzyon sıcaklığının (sıcak, oda sıcaklığı, buzdolabı sıcaklığı ve buz) zeytin yaprağı ve bitki karışımı çayı infüzyonlarına etkisi incelenerek çay örneklerinin çeşitli fiziksel özelliklerinin, toplam fenolik madde ve toplam flavonoid miktarlarının, antioksidan aktivitelerinin ve duyusal kabul edilebilirliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çay infüzyonlarının toplam fenolik madde miktarı Folin-Ciocelteau yöntemiyle, antioksidan aktivitesi DPPH·, ABTS+· ve FRAP yöntemleriyle, toplam flavonoid miktarı kolorimetrik yöntemle ve bazı fiziksel özelliklerinden renk değerleri kolorimetrik yöntemle, pH değerleri ise pHmetre ile tespit edilmiştir. Bulgular: Zeytin yaprağı çay infüzyonlarının L*, a*, b*, C* ve Hº değerleri sırasıyla 59,42- 64,30; -0,53- 0,67; -1,86- 9,47; 1,41- 9,48; 92,87- 291,45; pH değerleri 4,73- 6,42; toplam fenolik madde miktarları 2,19- 255,24 mgGAE/L; toplam flavonoid miktarları 4,21- 977,55 mgQE/L; DPPH· IC50 değerleri 17,92- 3156,21 μl/ml; ABTS+· IC50 değerleri 4,64- 347,02 μl/ml; FRAP değerleri 13,40- 1344, 06 mM TE/ml olarak belirlenmiştir. Bitki karışımı çay infüzyonlarının L*, a*, b*, C* ve Hº değerleri sırasıyla: 57,12- 64,14; -0,69- 0,69; -1,20- 25,80; 1,34- 25,81; 88,46- 296,54; pH değerleri 5,05- 6,32; toplam fenolik madde miktarları 14,38- 647,43 mgGAE/L; toplam flavonoid miktarları 5,53- 1880,23 mgQE/L; DPPH· IC50 değerleri 9,16- 580,70 μl/ml; ABTS+· antioksidan aktivite IC50 değerleri 3,85- 87,09 μl/ml; FRAP değerleri 48,44- 2775,05 mM TE/ml olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the effects of two different particle sizes (whole, ground) and four different infusion temperatures (hot, room temperature, refrigerator temperature, and ice) on olive leaf and herbal blend tea infusions were investigated, with the aim of determining the physical properties, total phenolic content, total flavonoid content, antioxidant activities, and sensory acceptability of the tea samples. Method: The total phenolic content of the tea infusions was determined using the Folin-Ciocalteu method, antioxidant activity was assessed by the DPPH·, ABTS+·, and FRAP methods, total flavonoid content was measured using a colorimetric method, color values of some physical properties were determined by a colorimetric method, and pH values were measured using a pH meter. Findings: The L*, a*, b*, C*, and Hº values of the olive leaf tea infusions were determined as 59.42-64.30; -0.53-0.67; -1.86-9.47; 1.41-9.48; 92.87-291.45, respectively. The pH values were 4.73-6.42; total phenolic content ranged from 2.19-255.24 mgGAE/L; total flavonoid content ranged from 4.21-977.55 mgQE/L; DPPH· IC50 values ranged from 17.92-3156.21 μl/ml; ABTS+· IC50 values ranged from 4.64-347.02 μl/ml; and FRAP values ranged from 13.40-1344.06 mM TE/ml. The L*, a*, b*, C*, and Hº values of the herbal blend tea infusions were 57.12-64.14; -0.69-0.69; -1.20-25.80; 1.34-25.81; 88.46-296.54, respectively. The pH values were 5.05-6.32; total phenolic content ranged from 14.38-647.43 mgGAE/L; total flavonoid content ranged from 5.53-1880.23 mgQE/L; DPPH· IC50 values ranged from 9.16-580.70 μl/ml; ABTS+· antioxidant activity IC50 values ranged from 3.85-87.09 μl/ml; and FRAP values ranged from 48.44-2775.05 mM TE/ml.