Dinleme metinlerinin yetişkin veya çocuk tarafından seslendirilmesinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dinleme becerisine, dinleme tutumuna ve dinleme motivasyonuna etkisi
The Effect of listening texts voiced by adults or children on listening skills, listening attitudes and listening motivation of primary school fourth grade students
  1. Tez No: 921656
  2. Yazar: MERVE BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ONUR KAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
DİNLEME METİNLERİNİN YETİŞKİN VEYA ÇOCUK TARAFINDAN SESLENDİRİLMESİNİN İLKOKUL DÖRDÜNCÜ SINIF ÖĞRENCİLERİNİN DİNLEME BECERİSİNE, DİNLEME TUTUMUNA VE DİNLEME MOTİVASYONUNA ETKİSİ Merve BOZKURT Temel Eğitim Ana Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2025 Danışman: Prof. Dr. Mustafa Onur KAN ÖZET Bu araştırmanın amacı dinleme metinlerinin yetişkin veya çocuk tarafından seslendirilmesinin çocukların dinleme becerisi, tutumu ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılan bu çalışmanın veri analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kocaeli ili Gebze ilçesine bağlı bir devlet okulunda öğrenim gören 57 ilkokul dördüncü sınıf düzeyindeki öğrenciler oluşturmaktadır. MEB ders kitabında yer alan dinleme metinleri ayrı ayrı erkek/kız çocuk; kadın/erkek yetişkin sesinden seslendirilmiştir. Altı haftalık programla bir grup öğrenciye çocuk sesi, bir grup öğrenciye yetişkin sesi dinletilmiştir. Araştırmanın verileri için dinlediğini anlama, dinleme motivasyonu ve dinleme tutumu testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler Betimsel Analiz, Bağımsız Gruplar T Testi, İki Yönlü ANOVA Testi ile çözümlenmiştir. Analiz sonucunda deney grubu (çocuk sesi) ve kontrol grubu (yetişkin sesi) öğrencileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubu arasında dinlediğini anlama testi puanlarının yetişkin sesi dinleyen kontrol grubunun lehine anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Dinleme tutumu puanlarının deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Deney ve kontrol grupları arasında dinleme motivasyonları puanlarının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Dinleme, Dinleme Metinleri, Dinleme Becerisi, Dinleme Tutumu, Dinleme Motivasyonu
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF LISTENING TEXTS VOICED BY ADULTS OR CHILDREN ON LISTENING SKILLS, LISTENING ATTITUDES AND LISTENING MOTIVATION OF PRIMARY SCHOOL FOURTH GRADE STUDENTS Merve BOZKURT Department of Basic Education, Master's Thesis, 2025 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa Onur KAN ABSTRACT The aim of this study is to investigate whether listening texts are voiced by adults or children in terms of children's listening skills, attitudes and on their motivation. SPSS 25.0 program was used to analyze the data of this study, which used a quasi-experimental design with pretest-posttest control group. The study group of the research consisted of 88 primary school fourth grade students studying in a public school in Gebze district of Kocaeli province in the 2023-2024 academic year. Listening texts in the MoNE textbook were performed separately by male/ female child and female/ male adult voices. With a six-week program, one group of students listened to the child voice and one group of students listened to the adult voice. For the data of the study, listening comprehension, listening motivation and listening attitude tests were applied. The data obtained were analyzed with Descriptive Analysis, Independent Groups T Test, Two-Way ANOVA Test. As a result of the analysis, a statistically significant difference was found between the experimental group (child voice) and the control group (adult voice) students. It was determined that the listening comprehension test scores between the experimental and control groups showed a significant difference in favor of the control group listening to adult voice. It was determined that listening attitude scores did not show a statistically significant difference between the experimental and control groups. It was determined that listening motivation scores did not show a statistically significant difference between the experimental and control groups. KEYWORDS Listening, Listening Texts, Listening Skills, Listening Attitudes, Motivation Listening