Çocuk acı̇l servı̇sı̇ne başvuran 2-24 ay arasındakı̇ çocuklarda ı̇drar kültürü elde etme yöntemlerı̇nı̇n ı̇drar yolu enfeksı̇yonu tanı, tedavı̇ ve ı̇zlem sürecı̇ne etkı̇sı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇ ve sürecı̇n ı̇yı̇leştı̇rı̇lmesı̇.
The effect of urine culture methods on the diagnosis, treatment and follow-up of urinary tract infection in children aged 2-24 months admitted to the pediatric emergency department
  1. Tez No: 921662
  2. Yazar: FATMA BETÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TEKŞAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) 24 aya kadar olan çocuklarda ateşin en yaygın nedenlerinden olup belirtileri non-spesifik olduğu için tanınması zordur. Bu yaş grubundaki tuvalet eğitimi olmayan çocuklarda tanı için idrar örneği toplama yöntemlerine dair kesin fikir birliği yoktur. Çalışmamızın amacı çocuk acil polikliniğine başvuran, orta akım idrar veremeyen 2-24 ay arasındaki çocuklarda İYE tanısına giden süreci iyileştirmek, pediatri eğitimi almakta olan araştırma görevlilerine bu konuda verilen eğitimin etkilerini değerlendirmek ve acil serviste İYE tanısına standart bir yaklaşım protokolü geliştirmektir. Bu amaçla, Ekim 2019 – Kasım 2022 tarihleri arasında (Dönem 1) başvuran 1553 hasta, Aralık 2022 – Mayıs 2023 tarihleri arasındaki eğitim ve protokol geliştirme sürecinde (Dönem 2) başvuran 229 hasta ve eğitim sonrası dönemde (Dönem 3) başvuran 200 hastaya ait demografik, klinik, laboratuvar, mikrobiyolojik ve radyolojik veriler incelendi. Çalışmaya dahil edilen toplam 1982 hastanın [1096 (%55,3) kız ve 886 (%44,7) erkek] yaş ortalaması 10,4±6,1 ay olup, 673 (%34) hasta 2-6 ay, 626 (%31,6) hasta 7-12 ay, 683 (%34,5) hasta ise 13-24 ay aralığında idi. Toplam 648 (32,7) hastaya acil serviste hekim tarafından İYE tanısı konuldu. Hekim tarafından İYE tanısı konulan 648 hastadan 303`ünde (%46,8) çalışma kriterlerine göre İYE tanısı doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections (UTI) are the most common causes of fever in children up to 24 months of age and are difficult to recognize because their symptoms are non-specific. There is no definitive consensus on the methods of collecting urine samples in these children who are not toilet trained. The aim of our study is to improve the diagnosis of UTI in children aged 2-24 months who are unable to pass mid-stream urine and to evaluate the effects of the training given to pediatric research assistants and to develop a standard approach protocol for the diagnosis of UTI in the emergency department. For this purpose, the demographic, clinical, laboratory, microbiological, and radiological data of 1553 patients who applied between October 2019 and November 2022 (Period 1), 229 patients who applied during the training and protocol development period between December 2022 and May 2023 (Period 2), and 200 patients who applied during the post-training period (Period 3) were examined. The mean age of a total of 1982 patients included in the study [1096 (55.3%) girls and 886 (44.7%) boys] was 10.4±6.1 months. A total of 648 (32.7) patients were diagnosed with UTI by the physician in the emergency department. Of these 648 patients, the diagnosis of UTI was confirmed in 303 (46.8%) according to the study criteria.