Prunus avium yaprak ekstratı ile zenginleştirilmiş aljinat-zein bazlı yenilebilir filmlerinin özelliklerinin araştırılması
Investigation of the properties of alginate-zein based edible film enriched with Prunus avium leaf extract
- Tez No: 921672
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YALÇIN, DOÇ. DR. TUĞBA DURSUN ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Antioksidatif ve antimikrobiyal gıda ambalajı geliştirmek için biyolojik olarak parçalanabilen yenilebilir sodyum aljinat filmleri , Prunus avium (P. avium) yaprak ekstraktı (PL) ve gallik asit ile birleştirilecektir . Ultrason destekli (US) ve biyoaktif moleküllerin geliştirilen filmlerin özelliklerine etkisi araştırılacaktır. Filmler yapısal ve fiziksel özelliklerin yanı sıra antioksidatif ve antimikrobiyal aktiviteler açısından da analiz edilecektir. PL'nin dahil edilmesi, geliştirilen filmlerin biyoaktif ve antimikrobiyal aktivitesini araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Biodegradable edible sodium alginate films to develop antioxidative and antimicrobial food packaging, It will be combined with Prunus avium (P. avium) leaf extract (PL) and gallic asid. Ultrasound assisted (US) and bioactive molecules Its effect on the properties of the developed films will be investigated. In addition to structural and physical properties, the films also have antioxidative and antimicrobial properties. It will also be analyzed in terms of activities. The incorporation of PALE will investigate the bioactive and antimicrobial activity of the developed films.