Anadolu'da seramik ritonlar
Ceramic rhytons in Anatolia
  1. Tez No: 92169
  2. Yazar: SELVİ İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BİLGEHAN UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ANADOLU'DA SERAMİK RİTONLAR Selvi İLHAN Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Doç. Bilgehan Uzuner Bu çalışmada Anadolu'da ele geçen ritonların yapılış amacı, anlamı, teknik ve biçim özellikleri; işlevsel ve inançsal açıdan önemi ve günümüze kadar gelişimi, değişimi incelenmiştir. Kutsal içki kabı olan ve libasyon törenlerinde kullanılan ritonlar Neolitik, Kalkolitik ve Tunç Çağı'nın başlarında azda olsa karşımıza çıkmaktadır. M.Ö. Hbinin başlarından itibaren seramik ritonlar büyük bir yoğunluk kazanmıştır. Hayvan başı, protom, tekne, çarık, insan biçimli kaplar M.Ö. ü.bin başlarında görülmektedir. Bu kapların, erken ve en yoğun döneminde dahi Anadolu yerlileri tarafından yapıldığı bilinmektedir. Frig Dönemi'nde ilk defa boynuz biçimli; Persler'de Hititlerdeki protom biçimli kapların gelişmiş örnekleri olarak görülmektedir. Yunan seramik ritonlannda ise hayvan, insan ve boynuz bir arada biçimlendirilmiştir. Ritonlar, Roma Dönemi'ne kadar azalarak devam etmiştir. Türkler'de ise hayvan figürleri çinilerde, seramiklerde kudret sembolü, koruyucu nitelikte düşünülmüş ve süsleme öğesi olarak kullanılmıştır. Hayvan biçimli gülabdanlar ise sırtından bardaklı ritonların uzantısı gibidir ve dini işlevlidir. Günümüzde modern seramik sanatçıları ise hayvan biçimini konu olarak işlerler. Seramik atölyelerinde ise hayvan biçimli biblo, çerezlik, mumluk, peçetelik, abajur altlığı olarak yeni işlevler yüklenerek devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT A few number of rhytons, which were used as sacred-drink vessels and used in the funerary ceremonies, are found at the beginning of the Neolithic, Chalcholithic and Bronze age. From the beginning of the 2000 B.C. they are used intensively. Animal- shapes, protoms, crafts, rawhide sandals, and human sculptures on these were used at the beginning of the 2000 B.C. It is known that these vessels were made by native Anatolians even in the early and most intense times. In the Phrygian Period these vessels were horn-shaped. The vessels created by Persians are the developped vessels that were made by Hittittes. Human, animal and horn were formed together in the ceramic-rhytons of the Greeks. Rhyton making was continued with decrease till to the Roman period. Turks used animal figurines in porcelain, and ceramics as the symbol of power, and defender; and used as decorators. The animal-shaped gfilabdans are like the extensions of body-cupped-rhytons and they are used for religious functions. Nowadays the modern-ceramic artists are work on the animal-shaped rhytons. In this study, the aim of rhyton-making, their meanings; technique and shape of them are analyzed. This study answers that if the belief of the first civilization lived in Anatolia effected the belief of the following civilizations and their ability to create new civilizations.