Anadolu'da başlangıcından Cumhuriyet Dönemi'ne seramik resim ilişkisi
  1. Tez No: 51489
  2. Yazar: AYHAN TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLGEHAN UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Anadolu, insanlığın ilk ve en eski yerleşim yerlerinden biridir. Gerek coğrafi nedenlerden, gerekse stratejik nedenlerden dolayı Anadolu topraklan, çağlar boyunca değişik kültürlerin odak noktası olmuş ve bu özelliğini hiç yitirmemiştir. Anadolu'da kurulan uygarlıklar her alanda birbirini etkilemişlerdir. Bu etkileşimlerin belki de en önemlisi sanat ve kültür alış-verişi alanında olmuştur. Bunun sonucunda Anadolu'da çok zengin bir kültür potası oluşmuştur. Her kültür kendine has karakter özelliklerini korurken; kendinden öncekilerden izler taşımış ve kendinden sonra gelecek kültürlere zemin hazırlamıştır. Dönemler, kültürler değişse de; bütün çağlarda seramik ve resim kültürlerin hayatında değişmez iki öğe olmuştur. Her toplum kendi inançlarına, ihtiyaçlarına göre seramik ve resim üretmiş; anlamların, biçimlerin farklılık göstermesine rağmen, işlevler hep aynı kalmıştır. Daha Paleolitik Çağ'da resim yapmaya başlayan insan, Neolitik Çağ'da seramik üretmeye başlamış, zamanla bu ikisini birleştirerek yeni bir anlatım dili geliştirmiştir. Tarih öncesi çağlarda başlayan seramik-resim birlikteliği günümüzde de sanatçıların değişik yorum ve çalışmalarıyla devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Anatolia, as a settlement, is one of the earliest and the ancient earth piece of mankind. In periods of time, Anatolia was happened to be the meeting-point of different cultures because of its geographical and strategical position and did never loose this peculiarity. The civilizations that was founded at Anatolia affected each other in all areas and this interactions between them mostly happened in the area of art and culture. For this, Anatolia became a rich cultural bady. While every culture has preserued its special characteristic properties, they were affected by the cultures before them and they affect the cultures after them by preparing a rich background. Although the periods and cultures was various, ceramics and painting have been two elements in the cultural life of people in all ages: Every community made ceramics and painting towards their belief and necessity. Although the meaning and forms was varied from each other the functions of them remained the same. Briefly, human started to make painting in the Paleclitic age and made ceramics in the Neolitic age, and by the time they had uneted these two artistic fodrms for creating a new sort of expressing style. The unity of ceramics and painting that had started in the pre historic ages, still continues at these times with in different commentaries of the artistics. %