Türkiye'de yaşanan zorunlu uzaktan eğitim süreçlerine ilişkin X gönderilerinin yapay zeka destekli duygu analizi
AI-assisted sentiment analysis of X posts regarding compulsory distance education processes in Turkey
  1. Tez No: 921703
  2. Yazar: TUĞBA CANSU TOPALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu doktora çalışması, Türkiye'de COVID-19 pandemisi ve deprem gibi beklenmedik kriz dönemlerinde zorunlu olarak uygulanan uzaktan eğitime ilişkin toplumsal algıyı, sosyal medya (X platformu) gönderileri üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır. X platformunda yapılan paylaşımlar, duygu analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve uzaktan eğitime yönelik olumlu ve olumsuz duygu ifadeleri incelenmiştir. Çalışmada, 2020'de okulların kapanması ve uzaktan eğitimin başlaması, 2021'de tam kapanma süreci ve yüz yüze eğitime geçiş, 2023'te ise Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle uzaktan eğitimin yeniden uygulanması gibi dönemler ele alınmıştır. Olumsuz duyguların başlıca nedenleri arasında sosyal bağların eksikliği, teknik altyapının yetersizliği ve erişim sorunları bulunmaktadır. Bu bulgular, teknoloji kabulünü açıklayan Birleştirilmiş Teknoloji Kabul ve Kullanım Teorisi (UTAUT) çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışma, uzaktan eğitimin kriz dönemlerinde daha etkili hale getirilebilmesi için teknik altyapının güçlendirilmesi, sosyal etkileşimin artırılması ve bireyselleştirilmiş öğrenme fırsatlarının geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca, büyük veri kullanılarak yapılan sosyal medya analizlerinin, eğitim araştırmalarında önemli bir metodolojik araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral study aimed to analyze societal perceptions of distance education, which was mandatorily implemented during unexpected crises such as the COVID-19 pandemic and earthquakes in Turkey, through social media posts on the X platform. Posts on X were analyzed using sentiment analysis, examining both positive and negative sentiments toward distance education. This study focuses on key periods, including the closure of schools and the launch of distance education in 2020, the full lockdown and transition back to face-to-face education in 2021, and the reimplementation of distance education following the Kahramanmaraş-centered earthquake in 2023. The primary drivers of negative sentiments include lack of social interaction, inadequate technical infrastructure, and accessibility issues. These findings are evaluated within the framework of the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT), which explains technology acceptance. This study highlights the need to strengthen technical infrastructure, enhance social interaction, and expand individualized learning opportunities to improve the effectiveness of distance education during crises. Furthermore, it demonstrates that big data-driven social media analysis can serve as a valuable methodological tool in educational research.