Architecture and politics 'Building modern Ankara'
Mimarlık ve politika 'modern Ankara'yı inşa etmek'
- Tez No: 921704
- Danışmanlar: PROF. DR. ALESSANDRO DE MAGISTRIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Politecnico di Milano
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, politikanın mimarlık üzerindeki etkisi, Türkiye Cumhuriyeti ve onun başkenti Ankara'nın 1920'li ve 1930'lu yıllardaki inşa süreci ile analiz edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 29 Ekim 1923'te kurulmasının ardından, 500 yıllık Osmanlı başkenti İstanbul yerine Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olarak ilan edildi. Bundan sonra Ankara, geleneksel ve geçmişteki muadilinden farklılaşarak, modern bir şehir kimliğiyle şekillenecekti. Gelenekten moderne bu net (keskin) geçiş, iktidarın çağdaş politikası altında gerçekleşecekti. Bu bağlamda, bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti'nin modernleşme sürecine, geçmişiyle de karşılaştırmalı olarak, politika, ekonomi, şehir planlaması ve özellikle de mimarlık alanlarında değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this text, the effect of politics on architecture is going to be analyzed with a case study about Turkish Republic and the building period of its capital city, Ankara in 1920s and 1930s. After the foundation of Turkish Republic on 29 October 1923, Ankara was proclaimed as the capital city of the Republic instead of 500-years-old Ottoman capital, Istanbul. Thereafter, Ankara was going to be a modern city with all its associations contradictory to its traditional and old counterpart. This clear-cut (or sharp) transition from tradition to modern was going to be shaped under the ideology of power. Here, the modernization period of Turkey will be mentioned in politics, economy, city planning, and in particular, architecture comparative with its past.