Klâsik Türk edebiyatında mevlid hikâyeleri ve Emine Hatun kızı Havva'nın mevlid hikâyeleri adlı eseri
Mevlid stories in classical Turkish literature and Emine Hatun's daughter eve's work entitled mevlid stories
  1. Tez No: 921705
  2. Yazar: MUHAMMAD DAWOD DILSOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KUZUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Özet Türklerin İslamiyeti kabul etmelerinden sonra dini içerikli metinlere çok fazla önem verildiği görülmektedir. Özellikle 14. ve 15. yüzyıllarda halk için yazılan birçok eser mevcuttur. Bu metinler halkta İslâmi bilinç oluşturmak, Allah ve Peygamber sevgisini yaygınlaştırmak ve tasavvufî düşünce sistemini benimsetmek için genellikle sade bir Türkçe ile yazılmıştır. Hz. Peygamber döneminde yaşandığı rivayet edilen bazı hadiseler, çeşitli evliyaların hayatları etrafından teşekkül ettirilen menkıbeler bu metinlerin temelini oluşturmaktadır. Çalışmamız,“Emine Hatun Kızı Havva”tarafından kaleme alınan ve dini içerikli küçük mesnevilerin yer aldığı bir metin hakkındadır. Çalışmamızda eserin transkripsiyonlu metni verilmiş, eserde anlatılan menkıbeler ayrıntılı olarka incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Turks accepted Islam, it is seen that great importance was given to religious texts. There are many works written for the public, especially in the 14th and 15th centuries. These texts were generally written in plain Turkish to create Islamic awareness in the public, to spread love of Allah and the Prophet, and to have them adopt the Sufi system of thought. Some incidents narrated to have occurred during the time of the Prophet and the anecdotes formed around the lives of various saints form the basis of these texts. Our study is about a text written by“Emine Hatun Kızı Havva”and containing small mesnevis with religious content. In our study, the transcribed text of the work is given and the anecdotes told in the work are examined in detail.