Felsefi antropoloji ışığında film eleştirisi: Bir örnek olarak Theodoros Angelopoulos filmleri
Film criticism in the light of philosophical anthropology: Films of Theodoros Angelopoulos as an example
  1. Tez No: 921709
  2. Yazar: AKIN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI SERHAT SERTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Sinema, tarihsel gelişimiyle birlikte eğlence sektörünün önemli bir parçası olduğu gibi, ilerleyen dönemlerde bir sanat dalı olarak da değer kazanmıştır. Sinemanın hangi niteliğinin ön plana çıktığı filmlerin sanatın alanındaki yerine ve içeriğindeki etik duyarlılığa bağlıdır. Theodoros Angelopoulos filmleri insanı anlatan, tarihin huzurunda insanı hesaplaşma konusu yapan filmlerdir. Felsefi antropoloji, Angelopoulos filmlerindeki insanı ve insanın sorunlarını, değerlerini anlama çabasının felsefedeki karşılığıdır. Felsefi antropoloji, XX. yüzyılda büyük bir gelişme göstererek çağın düşünce dünyasını etkilemiştir. Bu yüzyılda felsefenin problemi insan olmuş; felsefe aracılığıyla çağın olaylarına ve yıkıma karşı bir yaşama felsefesi geliştirilmiştir. Bu çalışmada, İoanna Kuçuradi ve Takiyettin Mengüşoğlu'nun düşüncelerinden yola çıkarak felsefi antropolojinin kavram, tartışma ve sanat alanındaki yargıları ışığında felsefi eleştiriye yeni ölçütler, imkân ve sınırlılıklar kazandırılmıştır. Böylece felsefi eleştiri yeni ölçütlere sahip olmuş, filmleri doğru değerlendirmenin olanakları genişletilmiştir. Bu tartışmalar bağlamında çalışmada geliştirilen değerlendirme aracıyla Angelopoulos'un Ulis'in Bakışı (Ulysses' Gaze, 1995) Sonsuzluk ve Bir Gün (Eternity and a Day, 1998) ve Ağlayan Çayır (The Weeping Meadow, 2004) filmlerinin felsefi eleştirisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As cinema has been an important part of the entertainment industry throughout its historical development, it has also gained value as a branch of art in later periods. The standing of films in the field of art and the ethical sensitivity of their content determine which qualities of cinema are highlighted. The films of Theodoros Angelopoulos, focusing on human, make human beings the subject of inquiry in the presence of history. Philosophical anthropology is the philosophical counterpart of the effort to understand human beings, their problems and values in Angelopoulos' films. Philosophical anthropology showed a great development in the twentieth century and influenced the world of thought of the era. In this century, the problem of philosophy has been the human being; through philosophy, a philosophy of life has been developed against the events of the age and destruction. This study, based on the works of Ioanna Kuçuradi and Takiyettin Mengüşoğlu, introduces new criteria, possibilities, and limitations to philosophical criticism through the lens of the concepts, discussions, and judgments of philosophical anthropology in the field of art. In this way, philosophical criticism has acquired new criteria and the possibilities of evaluating films correctly have been expanded. In the context of these discussions, the philosophical criticism of Angelopoulos' films Ulysses' Gaze (1995), Eternity and a Day (1998) and The Weeping Meadow (2004) were made with the valuation criteria that formulated in this study.