Çeşitli bağlamlarıyla küreselleşme sözcüğünün anlamları: Küreselleşme olgusuna felsefi bakış
With several ways globalizations meanings and philosophical looking to globalization
  1. Tez No: 188679
  2. Yazar: NECMİ BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ İYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZETBu çalışmada, küreselleşme sözcüğünün ekonomik, siyasal ve kültürelbağlamlarda bulduğu anlamlara, kavramın yaşadığı çokanlamlılık ve çok boyutluluksorununa değinilmiştir. çeriğinin bulanık olmasına karşın hemen herkesçe anlamıaçıkmışçasına ve gelişigüzel kullanımına tanık olduğumuz küreselleşme sözcüğünün ,bu nedenle küresel çaplı tüm girişimlerde sorunları kronikleştirdiği ve bu girişimlerinözellikle ?insan? ile olan bağını yitirdiği saptanmıştır. ncelemede küreselleşmeyeilişkin yaklaşımlarda terimin özellikle özünü oluşturan varsayımları ele alma ve buvarsayımların çeşitli alanlarda yapılmış olan araştırmaların sağladığı küreselleşmeanlayışlarındaki yerine değinilmesine ve son olarak bu bağlantıları bir anlamdaincelterek veriler ışığında küreselleşme kavramının içeriğine ilişkin açık ve net birsonuca ulaşma yoluna gidilmiştir. Ayrıca bu çalışma ekonomik yaşam denilen şeyi,yaşamın insana yakışır bir biçimde yaşanmasının nesnel yollarını sağlama yolu olarakgörme gerekliliğinin ve yeniden yapılandırılması gerektiğinin altını çizmekistemektedir. Çalışmada bunun tek yolu ise , küreselleşmede küresel olanın serbestpazar ideolojisi değil, insan haklarının olması gerektiği şeklinde gösterilmiştir.Anahtar Terimler : Küreselleşme, Evrensellik, Ekonomi, Popüler Kültür,Kapitalizm, Liberalizm, Serbest Piyasa ideolojisi, Dünya Kenti, Yapısal UyumProgramları, Özgürlük, Kültür, Felsefi Antropoloji, nsan, nsan Hakları.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKTIn this study , it is touched to many meanings and mainy dimensions of the word?Globalization? that found its meaning in economic, politic and cultural lives.That?s why this word?s meaning isnt used correctly by peiple. So we can facemany problems.In this study, it is handled the usade of the word ?Globalization? in the correctway and properyl.In additon this study shows that, economic life should be convenient for humanslives. And this study also shows that the unigue way of reaching the most convenienteconomic situation for peaple is not the Ideoloji of Free market, on the contrary , thehuman rihts should be.Key Words : Globalization, Universal, Economi, Popular Cultur, Capitalizm,Liberalizm, deoloji of Free market, the world?s City, Structural HarmoneyProgrammes, Freedom, Culture, Philosophical Antropoloji Human, Human Rights.