Belediyelerde su muhasebesi: İstanbul'a su sağlayan havzalarda su kullanımı ve verimlilik analizi
Water accounting in municipalities: Water use and efficiency analysis in basins supplying water to İstanbul
  1. Tez No: 921714
  2. Yazar: EZGİ POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT EKERGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Avustralya genel amaçlı su muhasebesi sistemi“ölçemediğimizi şeyi planlayıp yönetemeyiz”önermesine dayanarak finansal muhasebenin önemli standart, kayıt ve raporlama yapılarının savunulduğu, uygulandığı ve sunulduğu bir sistemdir. Bu çalışmada İstanbul'a su sağlayan havzaların su tahsisleri, su akışları ve su hareketleri havza kullanımı temelinde incelenmiştir. Bu kapsamda İstanbul'a su sağlayan havzalara yönelik olarak genel amaçlı su muhasebesi raporları hazırlanmakta ve sunulmaktadır. Bu raporların su yönetimini iyileştirmeye yönelik politikaları destekleyecek ortak bir araç sağlaması amaçlanmaktadır. Hazırlanan raporlar; Avustralya Su Muhasebesi Standartları, Genel Amaçlı Su Muhasebesi Raporlarının Hazırlanması ve Sunumuna İlişkin Su Muhasebesi Kavramsal Çerçevesi, Avustralya Su Muhasebesi Standardı 1 (AWAS 1), Avustralya Su Muhasebesi Standardı 2 (AWAS 2) kapsamında düzenlenmiştir. Çalışmada nitel araştırma tekniklerinden olan doküman analizi tekniği kullanılmaktadır. Genel amaçlı su muhasebesi raporları, Türkiye'nin su yönetimi politikaları ve yasal mevzuatı çerçevesinde şekillenmektedir. İstanbul'a su sağlayan havzalara yönelik hazırlanan genel amaçlı su muhasebesi raporlarında yer alan su hesapları Türkiye'deki su yönetimi ile uyuşmaması ve sudaki akışların bazı zamansal ve mekânsal verileri kapsamamasından dolayı sadeleştirilerek sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Australian General Purpose Water Accounting System is the system in which the important standards, recording, and reporting structures of financial accounting are advocated, applied, and presented based on the premise that“we cannot plan and manage what we cannot measure”. In this study, an analysis has been made to understand the water allocation, water flows, and water movements for the basins that supply water to Istanbul according to basin use. General-purpose water reports have been prepared for Istanbul's basins. These reports provide a common tool to support policies to improve accountability and water management. The reports were prepared by the Australian Water Accounting Standards; Water Accounting Conceptual Framework for the Preparation and Presentation of General-Purpose Water Accounting Reports, Australian Water Accounting Standard 1 (AWAS 1), Australian Water Accounting Standard 2 (AWAS 2). Document analysis, one of the qualitative research techniques, was used in the study. The water accounts in the General-Purpose Water Accounting Reports prepared for the basins supplying water to Istanbul are presented simplified because they do not correspond to the water management in Türkiye and do not cover some temporal and spatial data of water flows. The reports are designed within the framework of Türkiye's water management policies and legislation.