Uçuş eminyeti ve iş sağlığı/güvenliği açısından üniforma tercihleri: Kabin ekibi incelemesi
Uniform preferences in terms of flight safety and occupational health/safety: Cabin crew review
  1. Tez No: 921713
  2. Yazar: NESLİHAN SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; kabin ekibi üniformalarının iş sağlığı/güvenliği açısından ne kadar koruyucu özellikte olduğu ve uçuş emniyeti açısından ne kadar uygun olduğu; mevcut zafiyetlerin neler olduğu ve neden olduğu hakkında tespitlerde bulunup, nasıl iyileştirilebileceği hususunda çözüm önerileri sunarak kabin ekiplerinin iş sağlığı/güvenliğine ve havacılık emniyetine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Veriler; amaçlı örneklem yöntemiyle 5 ayrı hava yolu şirketinden seçilmiş toplam 10 kabin ekibi üyesinin, birebir çevrimiçi görüşmelerde yarı yapılandırılmış sorulara verdikleri cevaplardan elde edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler; kabin ekiplerinin üniformalarına dair farkındalıklarını, kullanımda karşılaştıkları sorunları, iş sağlığı/güvenliği ve uçuş emniyeti açısından eksiklikleri ortaya koymuştur. Kabin ekipleri EASA mevzuatı hakkında yeterli bilgiye ve üniformalarının koruyucu iş elbisesi işlevi konusunda farkındalığa sahip değildir. Üniforma kabin ekipleri tarafından; şirketi temsil, saygınlık, otorite ve disiplin sembolü olarak görülmektedir. Mevsimsel koşullar, coğrafi bölgedeki bulaşıcı hastalıklar, kültürel farklılıklar, estetik kaygı ve kolay ütüleme üniforma seçimine etki eden faktörlerdir. Kep, fular, kravat gibi aksesuarların acil durumlarda hem emniyet hem güvenlik riski oluşturabileceği belirlenmiştir. Acil tahliye kaydıraklarının yüksek sürtünme kuvvetine, ısıya, soğuğa, hayvan ısırıklarına karşı koruyucu ve kapatıcı giysilerin kullanılmaması, üniforma parçalarının darlığı, topuklu ayakkabıların kaygan yüzeylerde tehlike oluşturması ve özellikle kadın kabin görevlilerinin ayaktan kolay çıkan yarı kapalı ayakkabı giyiyor olması iş sağlığı/güvenliği ve uçuş emniyet açısından endişe vericidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the occupational health/safety of cabin crews and aviation safety by determining how protective cabin crew uniforms are in terms of occupational health/safety and how appropriate they are in terms of flight safety; what the existing weaknesses are and why they occur; and by offering solution suggestions on how they can be improved. Data were obtained from the answers given to semi-structured questions in one-on-one online interviews by a total of 10 cabin crew members selected from 5 different airline companies using the purposeful sampling method. Data obtained from interviews revealed the awareness of cabin crews about their uniforms, the problems they encounter in use and the deficiencies in terms of safety. Cabin crews do not have sufficient knowledge about EASA legislation and awareness of the protective workwear function of their uniforms. Uniforms are seen by cabin crews as a symbol of company representation, respect, authority and discipline. Seasonal conditions, contagious disease risks in the geographical region, cultural differences, aesthetic concerns and easy ironing are factors affecting the uniform choices. It has been determined that accessories such as caps, scarves, ties can pose both security and safety risks in emergency situations. The lack of protective and covering clothing against the high friction force of emergency evacuation slides, heat, cold and animal bites; the tightness of uniform parts; the fact that high-heeled shoes pose a danger on slippery surfaces and the fact that especially female cabin attendants wear semi-closed and slip on shoes are worrying in terms of occupational health/safety and flight safety.