Bir üniversite hastanesinde yatarak tedavi gören yaşlı hastaların sağlık okuryazarlık düzeylerinin hasta bakım ve rehabilitasyon algılarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of health literacy levels on patient care and rehabilitation perceptions of elderly inpatients in a university hospital
  1. Tez No: 921723
  2. Yazar: AHMET PULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KULAKÇI ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisinde yatarak tedavi gören yaşlı hastaların sağlık okuryazarlık düzeylerinin hasta bakım ve rehabilitasyon algılarına etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisinde yatarak tedavi gören 242 yaşlı hasta oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (Tsoy-32) ve Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Algısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Normallik, güvenilirlik, geçerlilik testleri ile faktör analizi yapılmış ve veriler analizlere uygun hale getirilmiştir. Sağlık okuryazarlığı ile Hasta Bakım ve Rehabilitasyon verilerinin açıklayıcılarını bulmak için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin, %46.7'si (n=113) 65-74 yaş aralığında, %51.7'si (n=125) kadın, %32.2'si (n=78) okuma-yazma bilmemekte, %51.2'sinin (n=124) geliri giderine eşit, %21.1'i (n=51) eşi ve çocukları ile yaşamakta, %30.6'sı (n=74) dul ve %46.3'ü (n=112) kent merkezinde yaşamaktadır. Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği puan ortalaması 31.17±4.12 olup, yaşlı bireylerin sorunlu-sınırlı sağlık okuryazarlığı düzeyinde olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin Hasta Bakım ve Rehabilitasyon Algısı Ölçeği toplam puan ortalaması 53.34±9.01 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of health literacy levels of elderly patients receiving inpatient treatment at the Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital Chest Diseases Department on their perceptions of patient care and rehabilitation.The sample of the study consists of 242 elderly patients receiving inpatient treatment at the Chest Diseases Department of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital.The research data were collected using the Introductory Information Form, Türkiye Health Literacy Scale-32 (Tsoy-32) and Patient Care and Rehabilitation Perception Scale.SPSS 20 package program was used to evaluate the data obtained from the research. Normality, reliability, validity tests and factor analysis were performed and the data were made suitable for analysis. Of the elderly individuals participating in the study, 46.7% (n=113) were between the ages of 65-74, 51.7% (n=125) were female, 32.2% (n=78) were illiterate, 51.2% (n=124) had an income equal to their expenses, 21.1% (n=51), lived with their spouse and children, 30.6% (n=74) were widows and 46.3% (n=112) lived in the city center. The average Health Literacy Scale score of the elderly individuals participating in the study was 31.17±4.12 and it was determined that the elderly individuals had a problematic-limited health literacy level. The average total score of the Elderly Care and Rehabilitation Perception Scale for the elderly participants in the study was found to be 53.34±9.01.