İspi̇r yöresi̇ni̇n ballarinin bazi fi̇zi̇koki̇myasal özelli̇kleri̇ni̇n anali̇zi̇
Determination of some physical chemical properties of honey of Ispir region
- Tez No: 921722
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DODOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Erzurum ili sınırları içerisinde bulunan İspir ilçesinde üretilen balların kalite kriterlerini (Fruktoz, glukoz, sükroz, HMF, prolin, diastaz ve nem) belirlemek amacına yönelik bir çalışmdır. Ayrıca ülkemizde çok sayıda isim yapmış ballar bulunmaktadır. Rize iline bağlı anzer yalasında üretilen anzer balıda popüleritesi yüksek olan ballardan biridir. İspir ilçesi'de Anzere'e komşu olması nedeniyle adı geçen bu bölgede üretilen balların; farklı nedenlerden anzer balı ile olan benzerliklerinin'de belirlenmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Bu çalışmada kullanılan bal örnekleri 2023 yılında İspir ilçesi sınırları içindeüretilen 4 farklı bölgeden toplanmıştır; 1. Bölge-A (Aksu, Başköy, Özlüce), 2. Bölge-B (Numanpaşa, Devedağ, Yavuzlar), 3. Bölge-C (Çiçekli, Başpınar, Armutlu) ve 4.Bölge-D (Petekli, Köprüköy, Cankurtaran) olmak üzere, her bölgeden 5 örnek, her örnekten 300'er gram numune üreticiden bizzat alınmıştır. Örnekler cam kavanozlara konularak bir ay süreyle oda sıcaklığında depo edildikten sonra bazı fizikokimyasal özellikleri analizlere tabi tutulmuştur. Araştırmada kullanılan numunelerin; nem içerikleri, glukoz, sukroz, fruktoz, HMF, diyastaz sayısı ve prolin olmak üzere kimyasal özellikleri laboratuvar ortamında analiz edilmiştir. Bulgular: İspir'in 4 farklı bölgesinden alınan 5'er örneğin bölgesel olarak ortalama fizikokimyasal özellikleri gösterilmiştir. Dört farklı bölgenin ortalama değerleri şu şekildedir; nem %1,42, fruktoz %39,24, glukoz %32,93, sukroz %0,73, diyastaz sayısı 30,76, prolin 974,19 mg/kg ve HMF 7,83 mg/kg olarak bulunmuştur. Sonuç: Elde edilen sonuçlardan; bölge arıcılarının balın kalitesini olumsuz yönde etkileyecek işlemler yapmadıkları ve genellikle kaliteli ürün üretim modellerine bağlı kaldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This is a study aimed at determining the quality criteria (Fructose, glucose, sucrose, HMF, proline, diastase and moisture) of honey produced in İspir district within the borders of Erzurum province. Additionally, there are many famous honeys in our country. Anzer honey, produced in the Anzer licks of Rize province, is one of the most popular honeys. Since it is adjacent to Anzere in İspir district, the honey produced in this region is; It is aimed to determine the similarities with Anzer honey for different reasons. Method: The honey samples used in this study were collected from 4 different regions produced within the borders of İspir district in 2023; 1st Region-A (Aksu, Başköy, Özlüce), 2nd Region-B (Numanpaşa, Devedağ, Yavuzlar), 3rd Region-C (Çiçekli, Başpınar, Armutlu) and 4th Region-D (Petekli, Köprüköy, Cankurtaran ), 5 samples from each region, 300 grams of each sample were taken personally from the producer. The samples were placed in glass jars and stored at room temperature for a month, and then some of their physicochemical properties were analyzed. The samples used in the research; Its chemical properties, including moisture content, glucose, sucrose, fructose, HMF, diastase number and proline, were analyzed in a laboratory environment. Findings: Regional average physicochemical properties of 5 samples taken from 4 different regions of İspir are shown. The average values of four different regions are as follows; moisture was found to be 1.42%, fructose 39.24%, glucose 32.93%, sucrose 0.73%, diastase number 30.76, proline 974.19 mg/kg and HMF 7.83 mg/kg. Results: From the results obtained; It has been determined that beekeepers in the region do not take actions that will negatively affect the quality of honey and generally adhere to quality product production models.