Derleme Sözlüğü'nde coğrafya terimlerine ilişkin söz varlığı
- Tez No: 921725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BÜLBÜL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 752
Özet
Bu çalışmada Derleme Sözlüğü'nde bulunan coğrafya terimlerine ilişkin söz varlığı tespit edilmiştir. Derleme Sözlüğü'nde tespit edilen terimler, coğrafya biliminin iki ana başlığı olan fizikî coğrafya ve beşerî coğrafyanın alt dallarında sınıflandırılmış ve tablolar halinde verilmiştir. Çalışmada tespit edilen terimleri sınıflandırmadan önce fizikî coğrafya ve beşerî coğrafyanın alt dalları hakkında bilgi verilmiştir. Terimlerinin bölgesel dağılımları ve kullanım oranları incelenmiştir. Tespit edilen terimlerin Güncel Türkçe Sözlük'le karşılaştırılarak incelenmesi, incelenen terimlerin coğrafya terimi olarak Güncel Türkçe Sözlük'te hâlihazırda kullanılıyor olması tezin eşzamanlı olarak incelenmesini sağlamıştır. Derleme Sözlüğü'nde tespit edilen terimler kelime grupları düzeyinde yapısal olarak incelenmiştir. Türkiye Türkçesi ağızlarındaki coğrafya terimleri bütüncül bir şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on identifying the vocabulary of geographical terms included in the Compilation Dictionary. The terms identified in the dictionary have been classified under the subfields of physical geography and human geography, the two primary branches of the discipline, and presented in tables. Prior to the classification, information about the subfields of physical and human geography is provided. The regional distribution of the terms has been analyzed, and their usage frequencies have been presented regionally. Additionally, a comparative analysis has been conducted with the Current Turkish Dictionary, demonstrating that the examined terms are still in use as geographical terminology, allowing for a synchronic evaluation. Furthermore, the identified terms have been structurally analyzed. This study presents a comprehensive overview of the geographical terms found in the dialects of Turkish spoken in Turkey.