Fen bilimleri öğretmenlerinin fen öğretim öz yeterlilikleri ile mobil uygulamaları eğitsel amaçlı kullanımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between science teachers' science teaching self-efficacy and their use of mobile applications for educational purposes
- Tez No: 921726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK YOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Başarılı bir eğitim sisteminde en önemli öğe öğretmenler olup öğretmenlerin nitelikleri ve performansları donanımlı öğrencilerin yetiştirilmesi için anahtar rolündedir. Bu bağlamda öğretmen eğitiminin önem sırasının öncelikli bir durumda olduğu söylenebilir. Bu çalışma ile Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Fen Öğretim öz yeterlilikleri ve mobil uygulamaları eğitsel amaçlı kullanımları arasındaki ilişki incelenecektir. Bu çalışma için 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Turgutlu ilçesinde görev yapan 80 Fen Bilimleri öğretmenin tamamına ulaşılmaya çalışılacaktır. Çalışmada, geçerlik ve güvenirliliği ispatlanmış ''fen öğretimi öz yeterlik inancını ölçmek için kullanılan ölçek'' ve ''mobil uygulamaları eğitsel amaçlı kullanımlarını incelemeye yönelik ölçek'' adlı iki ölçme aracı kullanılarak veri toplanacaktır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler en yüksek ve en düşük değerler, aritmetik ortalama ve standart sapma bağlamında değerlendirilecektir. Verilerin normal dağılım göstereceği varsayıldığında cinsiyete göre anlamlı fark olup olmadığına tek yönlü varyans analizi ile bakılacaktır. Verilerin normal dağılım göstermemesi durumunda ilgili non–prametrik testler kullanılacaktır. Öğretmenlerin Öz yeterlilik ve mobil uygulamaları eğitsel amaçlı kullanmaları arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile çözümlenecektir. Verilerin normal dağılım göstermemesi durumunda ilişki Spearman Sıra Farkları Korelasyon Analizi ile çözümlenecektir. Araştırma bulgularına göre beklenen sonuç Fen Bilimleri öğretmenlerinin öz yeterlilikleri ile mobil uygulamaları eğitsel amaçlı kullanımları arasında ilişki bulunması yönündedir.
Özet (Çeviri)
Teachers are the most important element in a successful education system, and their qualifications and performance are key to raising well-qualified students. In this context, it can be said that the importance of teacher training is prioritized. In this study, the relationship between science teachers' science teaching self-efficacy and their use of mobile applications for educational purposes will be examined. For this study, we will try to reach all 80 Science teachers working in Turgutlu district in the 2022-2023 academic year. In the study, data will be collected by using two measurement tools with proven validity and reliability, namely“the scale used to measure science teaching self-efficacy beliefs”and“the scale for examining the use of mobile applications for educational purposes”. In the analysis of the data, descriptive statistics will be evaluated in terms of highest and lowest values, arithmetic mean and standard deviation. Assuming that the data will be normally distributed, one-way analysis of variance will be used to determine whether there is a significant difference according to gender. In case the data are not normally distributed, relevant non-prametric tests will be used. The relationship between teachers' self-efficacy and their use of mobile applications for educational purposes will be analyzed by Pearson Correlation Analysis. If the data are not normally distributed, the relationship will be analyzed by Spearman Rank Difference Correlation Analysis. According to the research findings, the expected result is that there is a relationship between science teachers' self-efficacy and their use of mobile applications for educational purposes.