İnme geçirmiş hastalarda denge-koordinasyon ve yürüme egzersizlerinin uyku kalitesi üzerine etkisisinin araştırılması
Investigation of the effect of balance-coordination and walking exercises on sleep quality in patients with stroke
- Tez No: 921728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada, inme sonrası yapılan denge-koordinasyon ve yürüme egzersizlerinin uyku kalitesi üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalişmaya inme sonrası rehabilitasyon için başvurmuş 45 hasta dahil edildi. Hastalar Pittsburg uyku kalitesi anketi ile uyku kaliteleri rehabilitasyonun ilk günü değerlendirilip kayıt altına alındı. Çalışma grubundaki hastalara klasik fizik tedavi uygulamalarından sonra (25 dk FES ve 15 dk yatak içi ROM egzersizleri) 20 seans boyunca denge-koordinasyon ve yürüme egzersizleri yaptırıldı.20.seans sonrasında uyku kaliteleri Pittsburgh uyku kalitesi anketi ile değerlendirilip rehabilitasyonun ilk ve son günü yapılan uyku kalite anketleri karşılaştırılıp değerlendirilmek üzere kayıt altına alındı. Bulgular: İnme gecirmiş hastalara yapılan denge koordınasyon ve yürüme egzersizleri uyku kalitesini % 19,53 oranında (p=0,001) arttırmıştır. Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksinde (PUKİ) ortalama 2,86 puan düşüş görülmüştür. Sonuçlar: İnme geçirmiş hastalara uygulanan denge koordinasyon ve yürüme egzersizleri hastaların uyku kalitesi üzerinde anlamlı bir artışa sebep olmuştur.Bu durum inme sonrası uygulanan egzersiz programının hastaların uyku kalitesini arttırmak için seçenek olabileceğini düşündürmüştür
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effects of balance-coordination and walking exercises on sleep quality after stroke. Methods:45 patients who applied for post-stroke rehabilitation were included in the study. The sleep quality of the patients was evaluated and recorded on the first day of rehabilitation with the Pittsburg sleep quality questionnaire. The patients in the study group were given balance-coordination and walking exercises for 20 sessions after classical physical therapy applications (25 minutes of FES and 15 minutes of in-bed ROM exercises). After the 20th session, their sleep quality was evaluated with the Pittsburgh sleep quality questionnaire and sleep tests were performed on the first and last day of rehabilitation. Quality surveys were recorded for comparison and evaluation Findings: Balance, coordination and walking exercises performed on patients with stroke increased their sleep quality by 19.53% (p = 0.001). There was an average decrease of 2.86 points in the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Results: Balance coordination and walking exercises applied to patients with stroke caused a significant increase in the sleep quality of the patients. This suggests that an exercise program after stroke may be an option to improve the sleep quality of patients.