Mevlüd Süleymanlı'nın hikâyeleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 921729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYVAZ MORKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Azerbaycan edebiyat tarihi hakkında derli toplu özet bilgiler vererek başladığımız bu araştırmada ağırlıklı olarak hikâye türü üzerinde durulmuştur. İncelemeler sonunda ulaşılan bilgilerden hareketle yorum ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Öncelikle, hikâye türü hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra Avrupai anlamdaki çağdaş hikâyenin hem dünya edebiyatında, hem Türk edebiyatında, hem de Azerbaycan edebiyatında ortaya çıkan gelişme aşamaları incelenmiştir. Hikâye türünün dikkate değer öncü temsilcileri genel çizgileriyle gözler önüne serilmiştir. Önce araştırmamızın merkezinde konumlandırdığımız ünlü Azerbaycan edebiyatçısı Mevlüd Süleymanlı'nın hikâyelerini inceledik. Hayatı, sanatçı kişiliği, fikir ve faaliyetleri konusunda derli toplu bilgiler vermeyi uygun gördük. Mevlüd Süleymanlı'nın yazı hayatı boyunca kaleme aldığı eserlerini liste hâlinde sıraladık. Hikâyeleri üzerinde gerçekleştirdiğimiz incelenme çalışmasında“klasik hikâye inceleme metodu”nu temel aldık. Bir sonraki aşamada Azerbaycan edebiyat dünyasında hikâye türünün dikkate değer tanınmış isimlerinden Mevlüd Süleymanlı'nın hikâyeleri üzerinde bilimsel araştırmaya dayanan çalışmalara başladık. Baştan belirlenen metotları göz önünde bulundurarak hikâyeleri incelemeye giriştik. Araştırmamızın temel hedefi, Mevlüd Süleymanlı'nın hikâyelerini edebî açıdan incelemeye tabi tutmak, bilimsel ilkeler doğrultusunda değerlendirmede bulunmaktır. Bununla birlikte analiz edilen anlatıların çağdaşlaşma çizgisindeki Azerbaycan hikâyeciliğine katkılarını tespit etmektir. Modern hikâyenin öncü örneklerinin Azerbaycan toplumu üzerindeki tesirlerini genel çizgileriyle ortaya koymaktır. Belirlenen hedefler doğrultusunda Mevlüd Süleymanlı'nın hikâyeleri, klasik teknik olarak da adlandırılan ananevi hikâye şekil ve teknikleri yönünden irdelenmiştir. Anlatıların ihtiva ettiği sosyal ve siyasal mesajlar belirlenmiş, millî ve manevi değerler tespit edilmiştir. Süleymanlı'nın edebi hayatı boyunca kaleme aldığı hikâyeleri, Azerbaycan Müslüman Türk halkının kültürel ve toplumsal değerlerini edebî eser formunda aksettiren değerli örneklerdir. Bu çalışmada Mevlüd Süleymanlı'nın hikâyeleri anlatının bakış açısı ve anlatım teknikleri, olay örgüsü, şahıs kadrosu, mekân, zaman, ele alınan temalar ile dil ve üslup nitelikleri yönünden incelemeye tabi tutulmuştur. Hikâyeler, edebiyatta yoğun biçimde kullanılan klasik metin analizi tekniğiyle incelenip yorumlanmıştır. Süleymanlı'nın hikâyelerinin, Azerbaycan Türk toplumunun gerek tarihî, gerekse de kültürel belleğinde küçümsenmeyecek değer taşıdığı görülmüş, tezin ilgili bölümlerinde bu konu üzerinde durulmuştur. Edebî metinlerin millî kimliğin biçimlenmesinde ve toplumun çağdaşlaşmasında önemli bir görev üstlendiği belirlenmiştir. Bu tezimiz Azerbaycan hikâyeciliğinin geniş sınırlarını tespit etmeye çalışan araştırmacı ve okuyucular için bilimsel ilkeler doğrultusunda faydalı bir çalışma olmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research begins with a concise summary of the history of Azerbaijani literature and focuses predominantly on the short story genre. Based on the information obtained from the analyses, comments and evaluations have been made. Initially, details about the short story genre are provided. Then, the developmental stages of contemporary European-style short stories in world literature, Turkish literature, and Azerbaijani literature are examined. The prominent pioneers of the short story genre are broadly outlined. In the first step, we examined the stories of the renowned Azerbaijani literary figure Mevlüd Süleymanlı, who is at the center of our research. We deemed it appropriate to present concise information about his life, artistic personality, ideas, and activities. A list of his works written throughout his literary career was compiled. It was identified that he republished his 14 stories multiple times in different books. If there are other stories, it is assumed that he likely chose not to publish them because he considered them less significant. During the analysis of his stories, the“classical short story analysis method”was employed. In the subsequent stage, scientific research-based studies were initiated on Mevlüd Süleymanlı's stories, one of the significant figures in Azerbaijani literature. Following the predefined methods, his stories were systematically analyzed. The primary objective of this research is to examine Mevlüd Süleymanlı's stories from a literary perspective and evaluate them according to scientific principles. Additionally, it aims to determine the contributions of the analyzed narratives to Azerbaijani short story writing in its modernization process. Another goal is to highlight the influence of modern short stories on Azerbaijani society. In line with these objectives, Mevlüd Süleymanlı's stories were examined in terms of traditional short story forms and techniques. The social and political messages contained in the narratives were identified, and national and spiritual values were determined. The stories written by Süleymanlı during his literary career reflect the cultural and social values of the Azerbaijani Muslim Turkic community in the form of literary works. In this study, Süleymanlı's stories were analyzed based on the narrative's point of view and techniques, plot structure, character profiles, setting, time, themes addressed, as well as language and stylistic features. The stories were analyzed and interpreted using the classical text analysis technique, which is extensively used in literature. It has been observed that Süleymanlı's stories hold significant value in the historical and cultural memory of the Azerbaijani Turkic society. This topic has been emphasized in the relevant sections of the thesis. It has been determined that literary texts play a vital role in shaping national identity and contributing to the modernization of society. This study aims to reveal the richness of Azerbaijani literature in the field of short story writing on its path to modernization. This thesis is a scientifically guided study that serves as a reference for researchers and readers aiming to identify the broad scope of Azerbaijani short story literature.