Türkiye'de finansal kiralama
The Financial leasing in Turkey
  1. Tez No: 92173
  2. Yazar: NEVİN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE FİNANSAL KİRALAMA Nevin KOYUNCU İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof.Dr. Nüvit OKTAY Yatırımların kiralama yoluyla finansmanı olarak tanımlaya bileceğimiz finansal kiralamanın ilk uygulaması ABD' de olmuş, daha sonra diğer ülkelere yayılmıştır. Dünya ekonomisinde oluşan kriz ve şoklar, işletmelerin uygun koşullarla kredi sağlama imkânlarını ortadan kaldırmıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkeler zaten yetersiz sermaye birikimine sahip olduklarından, yatırımlarının finansmanında çok büyük sorunlarla karşılaşmışlardır. Tüm bu olumsuz gelişmeler, finansal kiralamanın alternatif bir finansman yöntemi olarak gün geçtikçe gelişip ilerlemesine, yayılmasına sebep olmuştur. Türkiye gibi tasarrufların yetersizliği nedeniyle gelişmenin kısıtlı kaldığı ekonomilerde, yeni finansman yöntemlerinin uygulanması bir zorunluluktur. Bu nedenle 1985 yılında Finansal Kiralama Kanunu çıkarılarak, kiralama işlemleri düzenlenmiş ve finansman güçlüğü çeken işletmelere yeni bir kaynak sunulmuştur. Bir takım mali teşviklerle de Türkiye'de yerleşmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For a description, financial rent, is the finance of the investments by using rentig system. This system first used in U.S.A. and then spreaded other countries, crises and shocks that occured in the global economy has removed the possibility of providing credits in agreeable conditions. Especially in developing countries, because of their insufficient stocks, there had been many big problems in the finance of investments. All these negative progresses, has caused the financial rent being an alternative finance way that spreading and developing day by day. As in Turkey, in the economies that has a restricted developement because of the insufficient somings, it is a neceassity to apply new financing methods. As a result of this neceassity, the Financial Rent Law has been taken out in 1985 and with the preparation of renting procedures, it has been presented as a new source to the managements that howing finanscial problems. With the help of some fiscal incitements, it is being study on system for putting an order in Turkey. m