İfade hürriyeti kapsamında RTÜK'ün idari yaptırımları
Administrative sanctions of RTÜK within the scope of freedom of expression
- Tez No: 921774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
İfade hürriyeti, düşüncelerin çeşitli yollarla aktarılmasına, yayılmasına, ulaşılmasına olanak taniyan ve karşımıza basın hürriyeti, radyo ve televizyon hürriyeti gibi farklı şekillerde çıkan temel hak ve hürriyetlerden birisidir.Hem Anayasası'nda hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde düzenlenmiş olan ifade hürriyeti, RTÜK'ün 6112 sayılı Kanun uyarınca uygulamış olduğu idari yaptırımlara ilişkin uyuşmazlıklarda idari yargı mercileri tarafından sıklıkla başvurulan bir ölçüttür. Ancak ifade hürriyetinin kapsamının ve sınırlandırılmasında başvurulan kriterlerin nasıl yorumlanması gerektiği hususu konunun soyut nitelikte olmasından ötürü zorluklara yol açabilmektedir. Bu nedenle 6112 sayılı Kanun kapsamında uygulanan idari yaptırımlara ilişkin hukuki uyuşmazlıklarda ifade hürriyetinin nasıl ele alındığının somutlaştırılmasına ihtiyaç vardır. Çalışmamızın amacı; RTÜK'ün uyguladığı idari yaptırımları ifade hürriyeti açısından ele almaktır. Bu kapsamda, ilk olarak ifade hürriyetine kapsam ve sınırlamalarıyla birlikte değinilmiş, ardından RTÜK bağımsız bir idari otorite olarak yetki ve özellikleriyle incelenmiş ve son olarak da RTÜK'ün 6112 sayılı Kanun kapsamında uygulamış olduğu idari yaptırımlara ilişkin hukuki uyuşmazlıklarla ilgili yargı içtihatlarına yer verilerek, ifade hürriyetinin yargı mercileri tarafından nasıl ele alınıp somutlaştırıldığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Freedom of expression is one of the fundamental rights and freedoms that allow the transmission, dissemination and access to ideas through various means, and which comes in different forms such as freedom of the press, freedom of radio and television. Freedom of expression, which is regulated both in our Constitution and the European Convention on Human Rights, is a criterion frequently used by administrative judicial authorities in disputes regarding administrative sanctions imposed by RTÜK pursuant to Law No. 6112. However, the interpretation of the scope of freedom of expression and the criteria used in limiting it may cause difficulties due to the abstract nature of the subject. Therefore, there is a need to concretize how the freedom of expression is handled in legal disputes regarding administrative sanctions imposed under Law No. 6112.The aim of our study is to analyze the administrative sanctions imposed by RTÜK in terms of freedom of expression. In this context, firstly, the scope and limitations of the freedom of expression are discussed, then RTÜK is examined with its powers and characteristics as an independent administrative authority, and finally, judicial jurisprudence on legal disputes regarding the administrative sanctions imposed by RTÜK within the scope of Law No. 6112 is included to reveal how the freedom of expression is handled and concretized by the judicial authorities.