Casual/match-3 mobil oyunlarda kullanıcı arayüzü ve deneyim tasarımının incelenmesi
Investigation of user interface and experience design in casual/match-3 games
  1. Tez No: 921789
  2. Yazar: GÜVEN SONDUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, mobil oyun dünyasında geniş bir kitleye hitap eden casual ve match-3 oyun türlerindeki kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) tasarımını kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Özellikle mobil oyunların popülaritesinin artmasıyla birlikte oyunların geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından kolayca oynanabilir olması, erişilebilirlik ve kullanılabilirlik gibi önemli tasarım unsurlarının oyun deneyimine entegre edilmesi gerekliliğini doğurmuştur. Çalışma, casual ve match-3 oyunlarının genel özelliklerini ortaya koyarak bu oyunların basit mekaniklere dayalı fakat stratejik düşünme gerektiren yapısını tanımlamaktadır. Bu tür oyunların sunduğu hızlı oynanış ve kolay öğrenilebilirlik, özellikle geniş bir kitle tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda çalışma, oyun içi kullanıcı arayüzü (UI) ve deneyim tasarımı (UX) ile ilgili mevcut literatürü derinlemesine inceleyerek başarılı bir oyun deneyiminin nasıl inşa edilebileceğini ele almaktadır. UI ve UX tasarımı, oyuncuların oyunla olan etkileşimlerini optimize eden ve onları oyunda tutan temel faktörler olarak öne çıkmaktadır. Kullanılabilirlik, oyuncuların oyunu ne kadar hızlı öğrenip kullanabileceklerini ifade ederken; erişilebilirlik, her yaştan ve yetenekten oyuncunun oyunu sorunsuz bir şekilde deneyimleyebilmesini sağlamaktadır. Bulgular, kullanıcı arayüzü ve deneyim tasarımının oyun oynanabilirliği ve oyuncu memnuniyeti üzerindeki önemli etkilerini ortaya koymaktadır. Tüm bunlarla beraber bu çalışma, oyunların hem geniş bir kitleye hitap edebilmesi hem de oyuncu memnuniyetini maksimum düzeye çıkarması için tasarımcıların nelere dikkat etmeleri gerektiğini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study broadly outlines the UI and UX design in casual and match-3 game genres, which appeal to the mass audience of mobile gaming. With the increasing popularity of mobile games, one of the main reasons for the drive behind integrating important design elements-like accessibility and usability-into the gaming experience has been that games can be so easily played by the mass audience. This work defines the general characteristics of casual and match-3 games, describing the structure of these games based on simple mechanics but requiring strategic thinking. Fast gameplay, combined with ease of learning in such games, creates the reason for their great popularity among wide audiences. In this respect, the given study carries out an in-depth review of the literature that currently exists on UI and UX design in in-game contexts and addresses how a successful gaming experience can be built. Among other things, UI and UX designs are the main factors that optimize the players' interaction with the game, keeping them in it. Usability denotes how fast a player can learn to use the game, while accessibility makes sure that players from all age groups and different skills can play the game without problems. The findings show the importance of user interface and experience design in terms of game playability and overall player satisfaction. This research also fully encompasses what a designer should focus on in order to make games appealing to the mass market and provide maximum satisfaction for the end user.