Albert Camus ve Jean Paul Sartre'da varoluşçuluk: Hayatın anlamı ve ölüm arasındaki paradoks
Existentialism in Albert Camus and Jean-Paul Sartre: The paradox between the meaning of life and death
- Tez No: 921790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Birçok insan günlük hayatında zaman zaman varoluş amacını, varlığını ve dünyayı sorgulamaktadır. Felsefe tarihi boyunca da birtakım filozoflar varoluş felsefesi çerçevesinde varoluş felsefesine dair argümanlar ortaya koymuştur. Araştırmanın ele alınmasındaki esas amaç, varoluşçular arasında yer alan Albert Camus ve Jean-Paul Sartre'ın insanın varoluş, özgürlük, absürt, bunaltı, başkaldırı, bilinç, sorumluluk, ölüm ve intihar kavramlarıyla olan ilişkisi çerçevesinde“varoluş felsefesi”ni genel hatlarıyla ortaya koymak, bu bağlamda ölüm düşüncesine yazdıkları edebi eserler aracılığıyla açıklık getirmektir. Araştırmada kullanılan metodoloji nitel araştırmadır. Araştırmaya katkı sağlayacağı düşünülen bulgular toplanarak incelenmiş ve araştırmada kullanılmıştır. Camus ve Sartre açısından varoluş felsefesinin nasıl olduğu ele alınmış ve gerekli yerlerde eleştiriler sunularak söz konusu filozofların varoluş felsefesi serimlenmiştir. Çalışmada Camus ve Sartre'ın kullanmış oldukları varoluş, özgürlük, absürt, bunaltı, başkaldırı, bilinç, sorumluluk, ölüm ve intihar gibi kavramların karşılığı örnek verilen edebi eserlerde aranmıştır. Araştırmanın sonucunda edinilen bulgulara göre varoluş, özgürlük, absürt, bunaltı, başkaldırı, bilinç, sorumluluk, ölüm ve intihar kavramlarıyla ilişkili olarak iki filozofun da yabancılaşma' yı ortak zeminde ele aldıkları görülür. Çalışmanın eser örneklerindeki Mersault, Pablo, Tom, Juan ve Roquentin karakterlerinde, bu duygu ve düşüncelerin yoğun biçimde tezahürleri gösterilir. Bu bağlamda yaşam ve ölüm paradoksu tartışılır.
Özet (Çeviri)
Many people, at times in their daily lives, question their purpose of existence, their being, and the world itself. Throughout the history of philosophy, certain philosophers have developed arguments on this subject within the framework of existential philosophy. The primary aim of this research is to present an overview of“existential philosophy”through the concepts of existence, freedom, the absurd, anguish, rebellion, consciousness, responsibility, death, and suicide, particularly in relation to Albert Camus and Jean-Paul Sartre, who are prominent existentialists. In this context, the research seeks to shed light on their views on death through the literary works they have written. The methodology employed in the research is qualitative. Findings that are considered to contribute to the study have been gathered, analyzed, and used in the research. The research examines the nature of existential philosophy according to Camus and Sartre, and critiques are provided where necessary in order to unfold their respective existential philosophies. The study searches for the corresponding terms of existence, freedom, the absurd, anguish, rebellion, consciousness, responsibility, death, and suicide in the literary works cited, with critiques made where appropriate. According to the findings obtained from the research, it is observed that both philosophers address alienation as a common ground in relation to concepts such as existence, freedom, the absurd, anguish, rebellion, consciousness, responsibility, death, and suicide. In the works examined, such as the characters of Mersault, Pablo, Tom, Juan, and Roquentin, the intense manifestations of these feelings are portrayed. In this context, the paradox of life and death is discussed.