Türkiye'de mûsikî programını uygulayan proje Anadolu İmam Hatip Liselerindeki dinî mûsikî dersinin incelenmesi
An investigation of the religious 'Mûsikî' course in project Anatolian Imam Hatip High Schools implementing music programs in Turkey
- Tez No: 921801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AVCI AKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de mûsikî programını uygulayan Proje Anadolu İmam Hatip Liseleri'ndeki dinî mûsikî dersinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda dinî mûsikî ders içerikleri, işleniş biçimi, dersin işlenişinde kullanılan yöntemler, kaynak ve materyaller, hedef davranışlar, dinî mûsikî dersiyle ilgili karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri incelenmiştir. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma için elde edilen veriler görüşme, odak grup görüşme ve gözlem yöntemleri vasıtasıyla elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içerisinde mûsikî programını uygulayan tüm Anadolu imam hatip liselerindeki on dört yönetici, on altı öğretici ve seksen bir öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmalar sonucunda ulaşılan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu araştırma ile dinî mûsikî derslerinin öğrencilerin bu alandaki kişisel gelişimlerini destekleyerek, gelecekteki meslek seçimlerine alt yapı hazırlayacak mahiyette olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada mûsikî programının program çeşitliliği kapsamında imam hatip lisesi öğrencilerinin dinî mûsikîyi bilen ve o ruha sahip olabilen, dinî mûsikî formlarını icra edebilen, enstrüman çalabilen, Kur'ân-ı Kerîm üzerinde makamları uygulayabilen bir öğrenci profili oluşturmayı amaçladığı hedef davranışlar arasında tespit edilmiştir. Dinî mûsikî dersinde yaşanan problemlerin dersin işlenişi sırasında değil, dersin işlenmesi için gerekli olan öğretim programı, müfredat, materyal ve kaynak, repertuvar, fizikî mekân, öğretici eksikliği gibi durumlardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu araştırma ile detaylandırılmış, öğrenci seviyelerine uygun ve sistemli olarak düzenlenmiş bir programa ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaşanan sorunların çözümüne dair fizikî mekân, kaynak, materyal vs. unsurlarında var olan sorunların giderilmesi, her okulun imkanlarının eşit seviyeye ulaştırılması, programın bireysel bir hale dönüştürülmesi ve alt yapının sağlanarak mûsikî programlarının açılması gerektiği gibi önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively investigate religious music courses in Project Anatolian Imam Hatip High Schools implementing the“Mûsikî”Music Program in Turkey. Within this scope, the content of the religious“mûsikî”music course, its instructional methods, resources and materials, targeted behaviours, challenges encountered, and proposed solutions are analysed in detail. A case study design, one of the qualitative research methods, was employed in this study. Data were collected through interviews, focus group discussions, and observation techniques. The study group includes administrators, instructors, and students from all Anatolian Imam Hatip High Schools implementing the“Mûsikî”Music Program during the 2022-2023 academic year. The obtained data were analysed using content analysis. The findings demonstrated that religious“mûsikî”music courses significantly contribute to students' personal development within the field while establishing a robust foundation for future career choices. The findings highlight that the Music Program, with its comprehensive and diverse curricular framework, seeks to develop students who possess a deep understanding and appreciation of religious music, are proficient in performing various religious music forms, capable of playing musical instruments, and skilled in applying maqams in Quranic recitation. Challenges identified in the course are not related to the instructional process itself but stem from issues such as the curriculum, teaching program, materials and resources, repertoire, physical infrastructure, and a shortage of qualified instructors. The study concludes that there is a need for a detailed, systematically structured program tailored to students' levels. Recommendations have been proposed to address existing issues related to physical spaces, resources, and materials, ensure equal opportunities across all schools, transform the program into an individualised format, and establish the necessary infrastructure for implementing music programs.