Budizm'den çağdaş felsefeye: Ontolojik ve etik bir değerlendirme
From Buddhism to contemporary philosophy: An ontological and ethical evaluation
  1. Tez No: 921807
  2. Yazar: BERİVAN GÜRELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde, Doğu felsefesinin genel özellikleri ışığında Budiz'in ortaya çıkışı, temel öğretileri ve ekolleri incelenmiştir. Theravada ve Mahayana gibi ana Budist okullar ile Budizm'in Asya'dan İpek Yolu aracılığıyla Batı'ya uzanan yayılım süreci detaylandırılmıştır. Ayrıca, Batı'daki Zen Budizmi ve Zazen düşüncesinin etkileri değerlendirilmiştir. İkinci bölüm, Budizm'in ontolojik yaklaşımlarını Batı felsefesi ile karşılaştırarak varlık anlayışındaki paralellik ve farklılıkları tartışmaktadır. Budizm'in“oluş”düşüncesi, materyalizm, düalizm ve fenomenoloji gibi Batı felsefesi yaklaşımlarıyla karşılaştırılarak ontolojik bir değerlendirme sunulmuştur. Üçüncü bölüm ise Budizm'in etik anlayışını Batı felsefesi ile ilişkilendirmekte; Budist etik, faydacılık, Kantçı ödev ahlakı ve Aristoteles'in erdem etiği gibi Batı etiği gelenekleri ile karşılaştırılarak analiz edilmektedir. Son bölümde, Budizm'in çağdaş felsefeye katkıları ele alınmıştır. Bu bağlamda Budizm'in bireysel ve toplumsal yaşam pratiklerine yönelik yaklaşımları, çevre etiği, modern ahlak anlayışları ve çağdaş Batı felsefesiyle ilişkisi tartışılmıştır. Sonuç olarak, Budizm'in varlık ve ahlak felsefesindeki temel ilkelerinin, Batı düşüncesinin hem tarihsel hem de çağdaş düzlemde önemli katkılar sunduğu gösterilmiştir. Çalışma, Budizm'in felsefi mirasını Doğu ve Batı felsefesi arasında bir köprü olarak değerlendirmekte ve bu mirasın disiplinler arası bir perspektifle ele alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first section of the study, the emergence, basic teachings and schools of Buddhism are analyzed in the light of the general characteristics of Eastern philosophy. The main Buddhist schools such as Theravada and Mahayana and the process of Buddhism's spread from Asia to the West through the Silk Road are detailed. In addition, the influence of Zen Buddhism and Zazen thought in the West is evaluated. The second chapter compares Buddhism's ontological approaches with Western philosophy and discusses the parallels and differences in the understanding of being. Buddhism's idea of“becoming”is compared with Western philosophical approaches such as materialism, dualism and phenomenology, and an ontological evaluation is presented. The third section relates Buddhism's ethics to Western philosophy, analyzing Buddhist ethics in comparison with Western ethical traditions such as utilitarianism, Kantian duty ethics, and Aristotle's virtue ethics. The final chapter discusses Buddhism's contributions to contemporary philosophy. In this context, Buddhism's approaches to individual and social life practices, environmental ethics, modern conceptions of morality, and its relationship with contemporary Western philosophy are discussed. As a result, it has been shown that Buddhism's basic principles in the philosophy of being and morality have made significant contributions to Western thought both on a historical and contemporary level. The study considers the philosophical heritage of Buddhism as a bridge between Eastern and Western philosophy and emphasizes the importance of addressing this heritage from an interdisciplinary perspective.