Siyer kaynaklarına göre risalet döneminde çocuklar
Children in the Prophetic period according to siyar sources
- Tez No: 921808
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Risalet dönemi, Câhiliye döneminin ardından toplumsal, ahlaki ve dini anlamda hayatın yeniden şekillendiği bir süreci temsil etmektedir. Bu süreçte toplumun geleceği olarak görülen çocukların, siyer kaynakları bağlamında incelenmesi, dönemin yapısını ve dönüşümünü anlamak açısından öneme sahiptir. Câhiliye dönemine ait bazı gelenek ve uygulamalar İslam'ın gelişiyle birlikte ilga edilmiş; bazıları ise ya olduğu gibi korunmuş ya da tevhid inancı doğrultusunda tashih edilerek yeniden şekillendirilmiştir. Bu bağlamda, Risalet döneminde çocukların toplumsal konumları, eğitim süreçleri ve aile içindeki rollerine ilişkin bilgiler siyer kaynakları üzerinden tespit edilebilmektedir. Çocukların dünyaya gelişleriyle birlikte ailelere düşen belirli sorumluluklar bulunmakta; bazı geleneklerin uygulanmasıyla çocuklara toplumsal kimlik kazandırılmakta ve toplum içinde bir yer edinmeleri sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, çocukların gelişim süreçlerinde gösterilen sevgi, şefkat ve verilen eğitimin, onların gelecekte üstlenecekleri rollerin şekillenmesinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda risalet dönemi ve öncesinde savaşın hayatın ayrılmaz bir parçası olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yetim çocukların toplumda varlığı ve himaye edilmeleri, dönemin sosyal yapısının önemli bir gerçeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Risalet dönemiyle birlikte, yetim çocukların himaye edilmesi ve tüm çocukların eğitiminin kurumsallaşma sürecine girdiği rivayetlerde görülmektedir. Ayrıca çocuklara istekleri doğrultusunda belirli sorumluluklar verilerek toplumda aktif rol almaları sağlanmıştır. Yapılan bu çalışmada, risalet döneminde çocukların doğumlarından itibaren karşılaştıkları toplumsal gelenekler, aldıkları eğitimler, maddi manevi destekler, yetim olanların himaye edilmesi, savaşlarda etken ve edilgen rolleri incelenmiştir. Hz. Peygamber ve sahabenin çocuklarla olan iletişimleri üzerinden risalet dönemine dair tespit ve tasvirler yapılmış, dönemin çocuk anlayışı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The epoch of the Prophethood represents a period in which life was reshaped in social, moral and religious terms after the Jāhiliyya period. In this process, examining children, who are seen as the future of society, in the context of siyar sources is important in understanding the structure and transformation of the period. Some of the traditions and practices of the Jāhiliyya period were abolished with the advent of Islam, while others were either preserved as they were or reformed and reshaped in line with the belief in tawhid. In this context, information about the social position of children, their education process and their role in the family during the Prophetic period can be identified through the sources of siyar. With the birth of children, families have certain responsibilities; through the implementation of certain traditions, children are given a social identity and given a place in society. In addition to this, it is possible to say that the love, affection and education given to children during their developmental processes have a decisive effect on shaping the roles they will assume in the future. At the same time, considering that war was an integral part of life during and before the prophetic period, the presence and protection of orphaned children in society emerges as an important fact of the social structure of the period. It is seen in the narrations that the protection of orphan children and the education of all children entered the process of institutionalization with the prophetic period. In addition, children were given certain responsibilities in line with their wishes and were enabled to take an active role in society. In this study, the social traditions that children encountered since their birth, the education they received, material and moral support, the protection of orphans, and their active and passive roles in wars were examined. Through the communication of the Prophet and the Companions with children, determinations and descriptions of the prophetic period were made and the understanding of children of the period was evaluated.