Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin çevresel problemlere ilişkin anlayışlarının incelenmesi
Investigation of secondary school 8th grade students' understandings regarding the environmental problems
- Tez No: 921813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN İNALTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sürdürülebilir bir gelecek için toplumların önündeki en büyük mücadele günümüzün çevresel problemlerini azaltmak ve çözmektir. Bunu başarabilmek ise ancak kendisini çevresel sürdürülebilirliğe adamış küresel vatandaşlık bilincine sahip bireylerin yetişmesiyle gerçekleştirilebilir. Bu amaçla eğitimin erken dönemlerinden itibaren öğrencilerin çevresel problemlere ilişkin farkındalıklarını güçlendiren eğitim politikalarına ihtiyaç vardır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin çevresel problemlerle yüzleşmesi çok daha fazladır. Dolayısıyla Türkiye'de erken eğitim dönemlerinde etkin çevre eğitimi programlarının şekillenmesinde öğrencilerin çevresel problemlere ilişkin anlayışlarının belirlenmesi ve ihtiyaçlara cevap verecek programların uygulanması gerekmektedir. Ancak Türkiye'de günümüzün çevresel problemlerine ilişkin ortaokul öğrencilerinin anlayışlarını rapor eden kapsamlı çok az çalışma yer almaktadır. Bu nedenle bu betimsel çalışma, Türkiye'nin kuzey doğusunda küçük ölçekli bir şehirde öğrenim gören ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin çevresel problemlere ilişkin anlayışlarının incelenmesini amaçlamıştır. Çalışmanın örneklemini 187 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, Çevresel Problemlere İlişkin Bilgi Testti, Çevresel Problemlere İlişkin Görüş Formu ve Çevresel Problemlere İlişkin Çizim Formuyla toplanmıştır. Öğrencilerin çevresel problemlere ilişkin vermiş oldukları cevaplar, anlayış kategorisi sınıflandırmasına göre betimsel analiz yapılarak, yüzdeleri hesaplanmış ve grafikler halinde sunulmuştur. Sonuçlar, öğrencilerin büyük çoğunluğunun ele alınan çevresel problemlerin nedenlerine, nelere yol açabildiğine ve nasıl önlenebileceğine ilişkin anlayışlarının“Yetersiz-Boş”düzeyinde kaldığı anlaşılmaktadır. Özellikle okyanus asitlenmesi, eriyen buzullar, iklim değişikliği, küresel ısınma ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi çevresel problem kategorilerinde bu durumun çok daha belirgin olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin en önemli çevresel problemler içerisinde“Küresel Isınma”ve“Kuraklık”kategorilerini öne çıkarttıkları görülmüştür. Öğrencilerin yarısına yakınının tanımladıkları çevresel problemin neden en önemli olduğunu doğru gerekçelendiremediği ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin önemli bir kısmının özellikle“Kitlesel yok oluş”,“Doğal Dünya'nın Tahribatı”ve“Dünya'nın Toksikleşmesi”kavramlarını“tanımlayamama”ve“kısmen tanımlayabilme”düzeyinde oldukları görülmüştür. Bunun yanında öğrencilerin büyük kısmının en önemli çevre problemine ilişkin anlamlı bir çizim yapabildikleri ortaya çıkmıştır. Buna karşın daha az sayıda öğrencinin ise hem çevre probleminin nelere yol açabileceği hem de bu çevre problemini önlemek için ne yapılması gerektiğine ilişkin anlamlı bir çizim yapabildiği görülmüştür. Bu sonuçlar, eğitimin erken dönemlerinden ortaokul düzeyi fen bilimleri derslerinde çevresel sürdürülebilirliğe adanmış küresel vatandaşlık bilincine sahip bireyleri yetiştirme konusunda yeterli eğitim desteğinin sağlanmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The biggest challenge for societies for a sustainable future is to reduce and solve today's environmental problems. This can only be achieved by raising individuals with global citizenship awareness who are committed to environmental sustainability. For this purpose, there is a need for educational policies that strengthen students' awareness of environmental problems from the early stages of education. Especially developing countries such as Turkey face environmental problems much more. Therefore, in shaping effective environmental education programmes in early education periods in Turkey, it is necessary to determine students' understanding of environmental problems and to implement programmes that will meet the needs. However, there are very few comprehensive studies in Turkey that report middle school students' understanding of contemporary environmental problems. Therefore, this descriptive study aimed to examine the understandings of 8th grade secondary school students in a small-scale city in northeastern Turkey about environmental problems. The sample of the study consisted of 187 eighth grade students. The data of the study were collected with the Knowledge Test on Environmental Problems, Opinion Form on Environmental Problems and Drawing Form on Environmental Problems. The answers given by the students about the environmental problems were analysed descriptively according to the classification of the understanding category, percentages were calculated and presented in graphs. The results show that the majority of the students' understanding of the causes of the environmental problems, what they can cause and how they can be prevented is categorised as“Insufficient-Blank”level. This situation was found to be much more evident especially in environmental problem categories such as ocean acidification, melting glaciers, climate change, global warming and sea level rise. It was observed that the students emphasised the categories of 'Global warming' and 'Drought' among the most important environmental problems. It was revealed that almost half of the students could not justify why the environmental problem they defined was the most important one. It was observed that a significant portion of the students were at the level of 'not being able to define' and 'partially able to define' the concepts of 'mass extinction', 'destruction of the natural world' and 'toxicisation of the world'. In addition, it was revealed that most of the students were able to make a meaningful drawing about the most important environmental problem. On the other hand, it was observed that fewer students were able to make meaningful drawings both about what the environmental problem could lead to and what could be done to prevent this environmental problem. These results indicate that there is not enough educational support for raising individuals with global citizenship awareness dedicated to environmental sustainability in science courses at the secondary school level from the early stages of education.