Akademik dergilerde epik destanlarla ilgili makalelerin açıklamalı bibliyografyası (1950-2022)
Annotated bibliography of articles related to epic legends in academic journals (1950-2022)
  1. Tez No: 921830
  2. Yazar: BİLGE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Bibliography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada 1950-2022 tarihleri arasında akademik yayınlarda epik destanlar bağlamında hazırlanan makalelerin açıklamalı bibliyografyası sunulmuştur. Temel mevzusunun kahramanlık olmasının yanı sıra Türk halk edebiyatının en ehemmiyetli konularından biri olan destan, şekillendiği topluma ait pek çok kültürel ögeyi de içerisinde barındırmaktadır. Destan bağlamında akademik anlamda hem teorik hem de pratik olarak oldukça fazla çalışmanın yapıldığı açık ve net bir şekilde görülmektedir. Bu çalışmada doğrudan doğruya destanlarla ilintili olan veyahut farklı bir konudan söz ederken destan mevzusunun da oldukça fazla yer kapladığı çeşitli makaleler analiz edilmiş; bahsi geçen bu destanlarla ilgili makalelerin açıklamalı bir bibliyografyası takdim edilmiştir. Akademik anlamda destanların makale bazında daha önce tez hacminde bir bibliyografyası hazırlanmadığı için bu çalışmayla birlikte derli toplu bir bibliyografya inşa edilmeye çalışılmıştır. Türk destanları oldukça geniş bir külliyata sahip olması itibarıyla bu alanda oldukça fazla çalışma yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. Bu nedenle bu hususta yeni yapılacak olan çalışmalara katkı sağlamak ve akademik çalışmaların zenginleşmesine destek olmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
“In this study, an annotated bibliography of articles prepared in the context of epic sagas in academic publications between 1950 and 2022 is presented. In addition to its primary theme of heroism, the epic, one of the most significant aspects of Turkish folk iteratüre, encapsulates many cultural elements of the society in which it emerged. Numerous academic studies, both theoretical and practical, have been conducted on epics. This study analyzed various articles directly related to epics or addressing other topics where epics played a significant role. An annotated bibliography of these articles has been provided. As no comprehensive, thesis-level bibliography of epics based on articles has been previously prepared, this study aims to compile a concise and systematic bibliography. Given the vast corpus of Turkish epics, substantial research has been conducted and continues to evolve in this field. This study aims to contribute to future research and enrich academic endeavors.”