İttihat ve Terakki Genel Merkez Binası Kızıl Konak'ın restorasyonu (1917-1918)
The restoration of the Union and Progress Party Headquarters Red Mansion (Kızıl Konak) (1917-1918)
  1. Tez No: 921832
  2. Yazar: DENİZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HANİLÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, bir zamanlar İstanbul Cağaloğlu'nda bulunan günümüzde ayakta olmayan Kızıl Konak'ın (Münif Paşa Konağı, Pembe Konak) 1917-1918 yılları arasında İttihat ve Terakki Cemiyeti himayesinde iken geçirmiş olduğu restorasyonu anlatmaktadır. Osmanlı Devleti'nin son döneminin fiilen yönetildiği konak Türk tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Çalışmanın kaynakları İttihat ve Terakki Cemiyeti ile ilgili genel başvuru eserleri ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde bulunan Maliye Nezareti Emlak-i Emriyye Müdiriyeti fonu içerisinde bulunan belgeler olmuştur. Bu belgeler 533 görüntüde sıralanmaktadır ve bu çalışma için tamamı incelenmiş ve çevirisi yapılmıştır. Osmanlı Devleti'nin son dönemine damga vuran önemli devlet adamlarından birisi olan Münif Paşa ile başlayan konağın serüveni Cumhuriyet Gazetesi'nin 1974 yılında yeni bir binaya taşınması ile son bulmuştur. Kızıl Konak dönemine damga vuran bir yapı olarak inşa edilmiştir. Yaklaşık 110 ila 120 yıl ayakta kaldığı tahmin edilen konak çok önemli kararlara ve tarihi olaylara yakından tanıklık etmiştir. 1917-1918 yıllarıında yapılan geniş çaplı restorasyon çalışmalarından sonra büyük bir onarım geçirmemiş, bakımsız kalmış ve yılların getirdiği yorgunluğa dayanamamıştır. Münif Paşa, İttihat ve Terakki Cemiyeti, Cumhuriyet Gazetesi gibi önemli şahıs ve kurumlara ev sahipliği yapan Kızıl Konak için restorasyon çalışmaları başlatılmak istenmiş fakat izinler zamanında çıkmayınca konak daha fazla dayanamayarak 2019 yılında yıkılmıştır. Günümüzde konağın bulunduğu yerde bir otopark vardır. Çalışma; giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Girişte Osmanlı Devleti'ni çöküşe götüren olaylardan bahsedilmiştir. Birinci bölümde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kuruluş aşamasından başlayarak lağvedilmesine kadar geçen süre üzerinde durulmuş ayrıca bu bölümde cemiyetin taşra yapılanması anlatılmıştır. İkinci bölümde İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin genel merkezi olan Kızıl Konak'ın inşasından yıkılmasına geçen süre incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde konağa ait restorasyon süreci Osmanlı arşivlerinden elde edilen belgeler üzerinden değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmadan elde edilen veriler ve ulaşılan sonuçlar izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study describes the restoration of the Red Mansion (Münif Pasha Mansion, Pink Mansion), once located in Cağaloğlu, Istanbul, which is no longer standing today, while it was under the auspices of the Party of Union and Progress between 1917 and 1918. The mansion, where the last period of the Ottoman Empire was actually managed, has an important place in Turkish history. The sources of the study were general reference works on the Party of Union and Progress and the documents in the fund of the Ministry of Finance Emlak-i Emriyye Müdüriyeti in the Ottoman Archives of the Presidency of State Archives. All of these documents are listed in 533 images, all of which have been analyzed and translated for this study. The adventure of the mansion, which started with Münif Pasha, one of the important statesmen who marked the last period of the Ottoman Empire, ended with the relocation of Cumhuriyet Newspaper to a new building in 1974. The Red Mansion was built as a building that left its mark on its period. The mansion, which is estimated to have survived for approximately 110 to 120 years, has closely witnessed very important decisions and historical events. After the large-scale restoration works carried out in 1917-1918, it fell into disrepair and could not withstand the fatigue of the years. The Red Mansion, which hosted important individuals and institutions such as Münif Pasha, the Party of Union and Progress, and Cumhuriyet Newspaper, was intended to be restored, but when the permits were not issued on time, the mansion could not withstand more and was demolished in 2019. Today, there is a parking lot where the mansion is located. The study consists of an introduction, three main chapters and a conclusion. In the introduction, the events that led to the collapse of the Ottoman Empire are mentioned. In the first chapter, the period starting from the establishment of the Party of Union and Progress until its dissolution is emphasized and the Anatolian organization of the Party is explained in this chapter. In the second part, the period from the construction to the demolition of the Red Mansion, the headquarters of the Party of Union and Progress, is examined. In the third part of the study, the restoration documents of the mansion were transcribed and evaluated. In the conclusion, the data obtained from the study and the conclusions reached are explained.