Şirket tanıtımında sponsorluk yaklaşımları
Sponsorship approaches in company introduction
  1. Tez No: 92184
  2. Yazar: NURETTİN MERT BATU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ŞİRKET TANITIMINDA SPONSORLUK YAKLAŞIMLARI N.Mert Batu İletişim Sanatları Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü.Temmuz 1999 Danışman: Prof. Dr. Hikmet Seçim Sponsorluk“sponsor olan şirketle hiçbir bağlantısı olmayan bir organizasyona para veya malzeme desteği vererek her iki gruba da fayda sağlayacağını umut ederek desteklenmesi”olarak tanımlanabilir. Şirketlerin, sponsorluk ve diğer destekleyici iletişim araçlarıyla, hedef kitlelerin üzerinde bırakmak istedikleri etkinin geri dönüşümü uzun vadede gerçekleşir. Şirketlerin sponsorluk çalışmalarında üç yaklaşımdan yararlanılır. Bunlar reklam yaklaşımı, halkla ilişkiler yaklaşımı ve pazarlama yaklaşımıdır. Şirketler sponsorluk çalışmalarında bu üç yaklaşımdan birini seçerken diğer yaklaşımlarla da ilişki kurarlar. Uygulamada Türkiye'de sponsorluk çalışmalarında başarılı olmuş şirketlerin sponsorluk yaklaşımları açısından değerlendirmesi yapılmaktadır. Çalışmada planlı, yönlendirilmiş görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın amacı, şirketlerin sponsorluk çalışmalarında ne kadar bilgi sahibi olduklarını ortaya koymaktır. Görüşmelerden çıkarılan sonuçlarla uygulama çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Sponsorship can be defined as;“to support an organization financially hoping to provide advantage to both groups”. The feedbacks of the effects of sponsorship and other communication aids on the target audience can be seen during a long period. Sponsorship works of companies use three approach. These are: advertisement approach, public relation approach and marketing approach. Companiies choose one of these approaches during their works and make relations with other approaches. In this study, the sponsorship approaches of the successful companies are evaluated. This study is designed asdeep interview. The purpose of the study is to determine how much knowledge the companies have during their sponsorship works. The application is finished by evaluating the results of the interviews.