Filmsel zamanın oluşturulmasında kullanılan zaman atlamalarının geleneksel ve çağdaş anlatı sinemasında anlatısal yapı ile ilişkileri
The Relationship of time ellipses that used for construction of filmic time with the narrational structure of conventional and contemporary cinema
- Tez No: 92185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ FİLMSEL ZAMANIN OLUŞTURULMASINDA KULLANILAN ZAMAN ATLAMALARININ GELENEKSEL VE ÇAĞDAŞ ANLATI SİNEMASINDA ANLATISAL YAPI ÎLE İLİŞKİLERİ Aslıhan DOĞAN TOPÇU Sinema Televizyon Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 1999 Danışman: Doç. Dr. Nazlı BAYRAM Bu araştırma ile amaçlanan sinemada filmsel zamanın oluşturulmasında kullanılan zaman atlamalarının geleneksel ve çağdaş anlatı yapısı ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu kuramsal bilgilerden yola çıkarak Michael Curtiz'in Kazablanka, Richard Attenborough'un Gandi, Billy Wilder' in Çifte Tazminat, Alain Resnais'in Hiroşima Sevgilim, Jean Luc Godard'ın Serseri Aşıklar ve Luis Bunuel'in Mahvedici Melek adlı filmlerinin filmsel zamanın oluşturulmasında kullanılan zaman atlamaları, ileri gidiş ve geri dönüşlerin anlatısal yapı ile ilişkilerini incelemektir. Birinci bölümde sinemanın gelişimi içinde geleneksel sinemanın oluşumu ve geleneksel anlatının dramatik yapısının dayandığı Aristoteles'çe tragedya ve geleneksel dramatik eğriden söz edilerek geleneksel anlatı ele alınmıştır. İkinci bölümde, sinemada geleneksel anlatı dışındaki yönelimler ve çağdaş anlatı sineması ele alınarak çağdaş anlatı yapısına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise genel olarak zaman kavramı ele alınıp sanat zaman ilişkileri ve sinemada zaman konularına yer verilmiştir. Sinemada filmsel zamanın nasıl oluşturulduğu açıklanarak dördüncü bölüme geçilmiş ve burada filmsel zamanınoluşturulmasında kullanılan zaman atlamaları, geçiş yöntemleri, ileri gidiş ve geri dönüşlerin geleneksel ve çağdaş anlatı yapısıyla nasıl bir ilişki içinde olduğu ortaya konmuştur. Beşinci bölümde ise geleneksel anlatı yapısına sahip üç film ve çağdaş anlatı yapısı taşıyan üç film buraya kadar ki bölümlerde verilen kuramsal bilgiler ışığında çözümlenmiştir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP OF TIME ELLIPSES THAT USED FOR CONSTRUCTION OF FILMIC TIME WITH THE NARRATIONAL STRUCTURE OF CONVENTIONAL AND CONTEMPORARY CINEMA Ashhan DO?AN TOPCU Film and Television Major Anadolu University Social Sciences Institute, July 1999-07-13 Adviser: Doç. Dr. Nazlı Bayram The Purpose of this resarch is to determinate the effects and differences of time ellipses, flashbacks and forwards in narration structure in conventional and contemporary cinema. And by using this theoritical knowledge to research the Relationship of time ellipses, flashbacks and flashforwards in means of establishing filmic time in narrational structure in Michael Curtiz's Casablanca, Richard Attenborough's Ghandi and Billy Wilder's Double Indemnity, Alain Resnais' Hiroshima Mon Amour, Jean Luc Godard's A Bout De Souffle and Luis Bunuel's The Exterminating Angel. In the first part the foundation of conventional cinema, conventional dramatic curve that described by Aristoteles' Poetica and conventional dramatic structure were described. In the second part, contemporary cinema and and the structure of contemporary narration were described. In the third part, the concept of time, art and time, and time in the cinema were given. Inthe fourth part the foundation of filmic time and in the means of that, using time ellipses, time transitions, flashbacks and flashforwards and relationship of these with the conventional and contemporary cinema were given. Inthe fifth part, Michael Curtiz's Casablanca, Richard Attenborough's Ghandi, Billy Wilder's Double Indemnity as examples of conventional cinema, Alain Resnais' Hiroshima Mon Amour Jean Luc Godard's A Bout De Souffle, and Luis Bunuel's The IVExterminating Angel as examples of contemporary cinema were analyzed in terms of testing the theoritical knowledge that mentioned in the previous parts.