İşletmelerde kariyer planlaması çalışmaları Garanti Bankası'nda konuya ilişkin uygulama çalışması
Studies of the career planning in organizations an application study in Garanti Bankası
- Tez No: 92183
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İŞLETMELERDE KARİYER PLANLAMASI ÇALIŞMALARI GARANTİ BANKASINDA KONUYA İLİŞKİN UYGULAMA ÇALIŞMASI Ahmet ÖZDİREK İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1999 Danışman: Prof. Dr. Güneş BERBEROĞLU Türkiyedeki işletmeler için Kariyer Planlama çok yeni bir kavramdır. Bu nedenle, ülkemizde kariyer planlaması çalışmaları yapan örgütlerin sayısıda oldukça azdır. Yöneticilerin de bu konularda, bilgi eksiklikleri göze çarpmaktadır. Kariyer Planlamasına ilişkin çalışmaların ülkemizde bankacılık sektöründe ciddi biçimde ele alındığı gözlenmiştir. Uygulama çalışmalarımızda bu sebeple, bankacılık sektörde yapılmış bulunmaktadır. İşletmeleri başarıya taşıyacak olan en önemli kaynak şüphesiz ki, insandır. Bu kaynağın etkin ve verimli kullanımı için kariyer planlama gerekli ve zorunludur. Örgütün işgörene kariyer planlaması konusunda yeterli desteği vermesi örgütün etkinliğini arttıracağı gibi işgöreninde motivasyonunu kuvvetlendirecektir. Örgütlerin insan kaynağından gerekli verimi elde edebilmek için kariyer planlaması konusuna gereken önemi vermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OF MA THESIS STUDIES OF THE CAREER PLANNING İN ORGANIZATIONS AN APPLICATION STUDY İN GARANTİ BANKASI Ahmet ÖZDİREK Department: Business Management Anatolian University, Institute of Social Sciences August 1999 Thesis Director: Prof. Dr. Güneş BERBERO?LU The career planning is a new concept for the managers in Turkey. For this reason, there are a few firms put into practice the career planning inTurkey. Also we can observe that the most of managers have a little knowledge aboutthese topics. The career planning is seriously applying, especially in the banking sector. Because of this, the banking sector was prefered to work of application on thisthesis. The most important resource is human to arrive at the success in the organizations. The career planning is necessary and obligatory for effective and productiveusing of human resources. When the organization sufficiently supports a personnel for the career planning, the organization will be more productive and the personnel gets motivation. Forthe productivity of human resources, the organizations have to attach importancethe career planning.