Orman yangını risk alanlarının tespiti ve haritalanması: Kaş, Antalya örneği
Identification and mapping of forest fire risk areas; Antalya-Kaş
- Tez No: 921846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geçmişten günümüze orman yangınları ile mücadele etme çalışmalarında değişik yöntemler denenmiş, ancak şu ana kadar tam bir başarı sağlanamamıştır. Gelişen teknoloji, yangınlara daha kısa sürede ulaşmayı, söndürmeyi ve izlemeyi mümkün kılmasına rağmen, insan faktörünün dışındaki doğa olayları, maalesef yine de yangınlar konusunda üzücü sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Bu sürecin bir sonucu olarak ortaya çıkan risk alanlarının tespiti ve yaklaşımı; fiziksel çevre ile sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamı daha üst seviyelere çıkararak toplumsal refahı ve yaşamı tehdit etmeyecek önlemler olarak tanımlanabilir. Yangın oluşumunu etkileyen faktörleri tespit etmek yangını yönetebilmek açısından önemlidir. Orman yangınının neden, nerede, ne zaman, ne sıklıkta çıktığı, bilgileri bizi gelecekte olası yangınlar hakkında öngörü önlemler sağlamaktadır. Günümüzde Coğrafi Bilgi Sistemleri, orman yangını risk haritalarını oluştururken, yangına neden olan faktörleri bir arada değerlendirme kapasitesiyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada amaç, Antalya ili Kaş yöresi ormanlarının yangın risk durumu tespit etmek ve haritalandırmaktır. Materyal olarak, yangın riskinin çok yüksek olduğu Antalya ili Kaş ilçesinin orman arazileri seçilmiştir. Yangın risk alanları, tüm katmanların yangınlara neden olma kapasiteleri ve duyarlılıklarına göre tespit edilerek belirlenmiştir. Kartografik materyal olarak; 10 m yersel (yatay) çözünürlüğe sahip Sentinel 2A uydu görüntüleri, topografya, bitki örtüsü ve arazi kullanım verilerinden faydalanılmıştır. ARCGIS 10.8 programında 1/25000 ölçekli sayısal topografya paftalarından sayısal yükselti modeli, eğim ve bakı haritaları oluşturulmuştur. Bitki örtüsüne ait veriler ise, Kaş orman işletme şefliklerine ait meşcere haritalarından elde edilmiştir. AHP Yöntemine göre yangın risk haritası oluşturulmuş yüksek riskli alanların Gömbe, Cemre, Çavdır, Çeşme, Akörü, Sınıfeli, Çamlıköy ve Yaylapalamut ilçelerinde yoğunluk gösterdiği ve çalışma alanına ait kıyı kesimlerde de Gökçeören, İzne, İncebel, Boğazcık ve Kaş merkez bölgelerinin olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different methods have been tried in fighting forest fires from the past to the present, but no complete success has been achieved so far. Although the developing technology makes it possible to reach, extinguish, and monitor fires in a shorter time, natural events other than the human factor, unfortunately, still reveal sad results in fires. Identification and approach of risk areas that arise as a result of this process; it can be defined as measures that will not threaten social welfare and life by raising the physical environment and social, economic, and cultural life to higher levels. It is important to identify the factors affecting fire formation in order to manage fire. Why, where, when, and how often forest fires occur, information provides us with predictive measures about possible fires in the future. Today, Geographic Information Systems are widely used with the capacity to evaluate the factors that cause fire together while creating forest fire risk maps. The aim of this study is to determine and map the fire risk status of the forests of the Kaş region of Antalya province. As a material, forest lands of the Kaş district of Antalya province, where the risk of fire is very high, were selected. Fire risk areas were determined by determining all layers according to their capacity and susceptibility to cause fires. As cartographic material, Sentinel 2A satellite images with a resolution of 10 m were used, along with topography, vegetation, and land use data. In the ARCGIS 10.8 program, digital elevation model, slope, and aspect maps were created from 1/25000 scale digital topography sheets. The vegetation data were obtained from the stand maps of the Kaş forest management chiefdoms. According to the AHP Method, it was concluded that the high-risk areas for which a fire risk map was created were concentrated in the districts of Gömbe, Cemre, Çavdır, Çeşme, Akörü, Classroomeli, Çamlıköy, and Yaylapalamut, and that the central regions of Gökçeören, İzni, İncebel, Boğazcık, and Kaş were located in the coastal areas of the study area.