Şanlıurfa ilinde birinci basamakta görev yapan aile hekimlerinin psödohipertansiyon farkındalıkları ve bilgi düzeyleri
Pseudohypertension awareness and knowledge levels of family physicians working in primary care in Şanliurfa province
  1. Tez No: 921858
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Şanlıurfada birinci basamakta görev yapan aile hekimlerinin yaşlı popülasyonda görülme olasılığı yüksek olan psödohipertansiyon konusunda farkındalıklarını ve bilgi düzeylerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapmakta olan toplam 253 aile hekiminin katılımı ile gerçekleştirildi. Veriler SPSS 25.0 programında istatistiksel analize tabi tutuldu Çalışma verilerimizde normal dağılıma uyan kantitatif değişkenler ortalama±standart deviasyon, kategorik değişkenler frekans (yüzde) olarak ifade edildi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanıldı. Olasılık (p) değeri 0.05'ten küçük olduğunda karşılaştırmalar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya katılım sağlayan aile hekimlerinin %46,6'sı evre 3 hipertansiyon tanım sorusuna, %42,7 si hangisi tansiyon ölçümü için yanlıştır sorusuna doğru cevap vermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the awareness and knowledge levels of family physicians working in primary care in Şanlıurfada about pseudohypertension, which is highly prevalent in the elderly population. Materials and Methods: The study was conducted with the participation of 253 family physicians working in Family Health Centers affiliated to Şanlıurfa Provincial Health Directorate. Data were subjected to statistical analysis in SPSS 25.0 program. Quantitative variables that fit the normal distribution in our study data were expressed as mean±standard deviation and categorical variables were expressed as frequency (percentage). Chi-square test was used to compare categorical variables. Comparisons were considered statistically significant when the probability (p) value was less than 0.05. Results: Of the family physicians who participated in the study, 46.6% correctly answered the question on the definition of Stage 3 hypertension and 42.7% correctly answered the question on which is incorrect for blood pressure measurement. In addition, 62.5% correctly answered the definition of pseudohypertension, 59.3% correctly answered the question that patients with pseudohypertension usually present to the outpatient clinic with complaints of blood pressure that does not decrease with antihypertensive drugs, dizziness and weakness, and 60.5% correctly answered the question that pseudohypertension is more common in the elderly patient population.