Lokomotif çekerini belirlemek için gerinim ölçer tabanlı veri toplama sistemi tasarımı
Strain gauge based data acquisition system design to determine locomoti̇ve draft
  1. Tez No: 921880
  2. Yazar: SERKAN ÖZEÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FİDAN, DOÇ. DR. ÖMÜR AKBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Raylı sistem araçlarının hareketleri incelenirken lokomotifin hareketine ters yönde kuvvetler uygulanır. Bu kuvvetlere tren dirençleri denir. Trenin aldığı yol ve çalışma koşullarına göre tren dirençlerinin bilinmesi gerekir. Bu prototip, vagon dizesi için gerekli çekiş gücünü belirlemek amacıyla gerinim ölçer tabanlı bir veri toplama sistemi tasarımını kapsamaktadır. Lokomotiflerin performansını ve güvenliğini artırmak için, çekiş gücünün doğru bir şekilde ölçülmesi kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, gerinim ölçerler (strain gauges) kullanılarak lokomotiflerin çekiş kuvvetleri üzerinde analizler yapılmaktadır. Bu çalışmada gerinim ölçer, lokomotifin koşum takımının stratejik bir noktasına yerleştirilir. Bu yerleştirmeyle, doğru gerinim ölçümleri ve dolayısıyla doğru çekiş kuvveti hesaplamaları sağlanır. Gerinim ölçerlerden gelen sinyaller, bir veri toplama ünitesi tarafından toplanır. Bu veriler, çekiş kuvvetini hesaplamak için MATLAB programında işlenir. Bu prototip; veri toplama, saklama ve analiz için gerekli yazılım ve donanımı içerir. Bu çalışmada Arduino, Strain Gage, SDcard ve GPS modül elektronik devre elemanları kullanılarak, trenin seyir süresi boyunca hareketlerinin log kayıtlarını tutan bir prototip tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While examining the movements of rail system vehicles, forces are applied in the opposite direction to the movement of the locomotive. These forces are called train resistances. Train resistances need to be known according to the route and operating conditions of the train. This prototype covers the design of a strain gauge-based data acquisition system to determine the required traction force for the wagon string. To improve the performance and safety of locomotives, accurate measurement of traction force is critical. In this context, analyzes are made on the traction forces of locomotives using strain gauges. In this study, the strain gauge is placed at a strategic point in the harness of the locomotive. This placement ensures accurate strain measurements and therefore accurate traction force calculations. Signals from the strain gauges are collected by a data acquisition unit. These data are processed in the MATLAB program to calculate the traction force. This prototype; It includes the software and hardware required for data collection, storage and analysis. In this study, a prototype that keeps log records of the train's movements throughout the journey was designed using Arduino, Strain Gage, SDcard and GPS module electronic circuit elements.