Gebe sınıflarında ve okullarında verilen eğitimin gebelerin bilgi ve tutumlarına etkisi: Kırklareli ili örneği
The effect of the education provided in pregnant classes and schools on the knowledge and attitudes of pregnant women: a case study of Kirklareli̇
  1. Tez No: 921898
  2. Yazar: AYLİN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kırklareli ilindeki gebe sınıflarında ve okullarında verilen eğitimin gebelerin bilgi ve tutumlarına etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntemler: Araştırmamızın tipi, Kırklareli İlindeki gebe sınıflarında ve okullarında düzenlenen eğitimlere katılan gebelere verilen eğitimin bilgi ve tutumlarına etkisini belirlemeye yönelik müdahale çalışmasıdır. Araştırma Kırklareli İlindeki tüm gebe sınıflarında ve okullarında 7 Kasım 2022 –14 Nisan 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bu tarihlerde eğitime katılan ve araştırmaya katılmayı kabul eden tüm gebeler ile çalışılması hedeflenmiş, örneklem seçimine gidilmemiştir. Araştırmaya 120 gönüllü gebe katılmış ve evren olarak alınmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında 34 adet sosyodemografik özellikleri (yaş, gelir, eğitim durumu, sosyal güvence vb.), gebelik öncesi, doğum ve doğum sonrası döneme soruları da kapsayan ait birey tanıtım formu, gebelik, doğum, lohusalık, emzirme, bebek bakımı ile ilgili 30 adet soru kısımlarını içeren eğitim öncesi gebelerin bilgi düzeyini ölçen anket yapılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında gebe sınıflarında/okullarında verilen eğitim sonrasında eğitimini tamamlayan gebelere eğitim öncesinde cevapladıkları 30 adet bilgi düzey anketi, eğitim sonrası tekrar uygulanmıştır. Gebe sınıflarından ve okullarından memnuniyeti ölçmek için ayrıca eğitimini tamamlayan gebelere 15 soruluk bir memnuniyet anketi de düzenlenmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalamaları 28,73 ± 4,14 yaş (minimum:19 maksimum:46 ) olup, katılımcıların 64,2 %'si ilçelerde ikamet etmektedir. Gebelerin % 70'inin eğitim durumu lisans ve üstüdür. Araştırma grubumuzdaki gebelerin ortalama aylık geliri incelendiğinde, 17.830 TL ± 8.221 Türk Lirası (TL) (minimum: 6.000 TL maksimum: 60.000 TL) olarak bulunmuştur. Gebelerin % 97,5'inin sağlık güvencesinin bulunduğu görülmektedir. Gebeler içinde 90 kişi birinci gebeliği olduğunu belirtirken, 23 kişi ikinci gebeliği olduğunu belirtmiştir. Bir önceki gebeliğinin sonlanma şekli ile ilgili soruya verilen yanıtlar incelendiğinde; % 32,0'si sezaryen yöntemi ile doğum yaparken, % 28,0'i normal doğum yaptıklarını belirtmişlerdir. Doğumun normal fizyolojik bir olay olduğu önermesine, eğitim öncesinde yedi kişi (% 5,8) yanlış yanıt verirken, eğitim sonunda katılımcıların %99,2'si doğru şekilde yanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of the education given in pregnant classes and schools in Kırklareli province on the knowledge and attitudes of pregnant women. Material and Methods: The type of our research is an intervention study to determine the effect of the education given to pregnant women who attend trainings held in pregnancy classes and schools in Kırklareli Province on their knowledge and attitudes. The research was conducted in all pregnant classes and schools in Kırklareli Province between 7 November 2022 and 14 April 2023. It was aimed to study all pregnant women who attended the training on these dates and agreed to participate in the research, and no sample selection was made. 120 pregnant volunteers participated in the study and were taken as the population. In the first stage of the research, 34 individual identification forms including questions about sociodemographic characteristics (age, income, education level, social security, etc.), pre-pregnancy, birth and postpartum period questions, and 30 questions about pregnancy, birth, puerperium, breastfeeding and baby care were collected. A survey was conducted to measure the knowledge level of pregnant women before the training, which included questions on the number of menstrual periods. In the second stage of the research, 30 knowledge level surveys, which they answered before the training, were re-administered after the training to the pregnant women who completed their education after the training given in pregnancy classes/schools. In order to measure satisfaction with pregnancy classes and schools, a 15-question satisfaction survey was also conducted for pregnant women who completed their education. Results: The average age of the pregnant women participating in the study is 28.73 ± 4.14 years (minimum: 19 maximum: 46 years) and 64. 2 % of the participants reside in the districts. 70 % of pregnant women have a bachelor's degree or higher. When the average monthly income of the pregnant women in our research group was examined, it was found to be 17,830 TL ± 8,221 Turkish Lira (TL) (minimum: 6,000 TL, maximum: 60,000 TL). It is seen that 97.5 % of pregnant women have health insurance. Among the pregnant women, 90 people stated that it was their first pregnancy, while 23 people stated that it was their second pregnancy. When the answers to the question about the termination of the previous pregnancy are examined; while 32.0 % stated that they gave birth by cesarean section, 28.0 % stated that they gave birth normally. While seven people (5.8 %) answered incorrectly to the proposition that birth is a normal physiological event before the training, 99.2% of the participants answered correctly at the end of the training.