Gebelerde doğum şekline karar verme; sezaryen sonrası vajinal doğum yaklaşımı
Deciding the type of birth in pregnant women; vaginal birth approach after caesarean section
- Tez No: 966037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tüm dünyada giderek artan sezaryen doğum oranlarını azaltmaya yönelik çalışmalar gündeme gelmektedir. Sezaryen doğum oranlarını azaltmaya yönelik önemli bir yöntem olan sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD), uygun seçilmiş olgularda başarılı ve güvenli bir yöntemdir. Bu çalışma, kadınların doğum şekline karar verirken etkili olan faktörleri ve son doğumunu sezaryen ile gerçekleştirmiş gebelerin sezaryen sonrası vajinal doğum yöntemi ile ilgili bilgi düzeylerini, SSVD' ye yönelik tutum ve yaklaşımlarını incelemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte planlanmış ileriye dönük bir anket araştırmasıdır. Çalışma, Ekim 2023-Mayıs 2025 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. Örneklem sayısı, G*Power 3.1.9.7 programı kullanılarak hesaplanmış olup, dahil edilme kriterlerine uyan 305 gebe olarak belirlenmiştir. Çalışmanın verileri, etik kurul onayı, kurum izni ve gönüllü gebelerin sözlü ve yazılı onamları alınarak araştırmacılar tarafından hazırlanan 60 adet sorudan oluşan 'Anket Formu' kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmanın analizi, SPSS 27.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Pearson Ki-kare testi, Continuity Correction testi ve Fisher's Exact testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Efforts are being made to reduce the increasing caesarean section rates all over the world. Vaginal birth after caesarean section (VBAC), which is an important method to reduce caesarean section rates, is a successful and safe method in appropriately selected cases. This study is a descriptive and cross-sectional prospective questionnaire study planned to examine the factors that are effective in women's decision-making about the mode of delivery and the level of knowledge about the vaginal delivery method after cesarean section, attitudes and approaches towards SSVD of pregnant women whose last delivery was performed by cesarean section. The study was conducted in Karabük Training and Research Hospital between October 2023 and May 2025. The sample size was calculated using the G*Power 3.1.9.7 programme and was determined as 305 pregnant women who met the inclusion criteria. The data of the study were collected by face-to-face interview method by using the“Questionnaire Form”consisting of 60 questions prepared by the researchers by obtaining the approval of the ethics committee, institutional permission and verbal and written consents of the volunteer pregnant women. The analysis of the study was carried out using SPSS 27.0 package programme. In the evaluation of the data; number, percentage, mean, standard deviation, Pearson Chi-square test, Continuity Correction test and Fisher's Exact test were applied.