Akut kalp yetmezliği ile acil servise başvuran hastalarda demir, folat ve vitamin b12 eksikliğinin kısa dönem mortalite ile ilişkisi
The relationship of iron, folate and vitamin b12 deficiency with short-term mortality in patients admitted to the emergency department with acute heart failure
- Tez No: 921899
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM SATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Akut Kalp Yetmezliği ile Acil Servise Başvuran Hastalarda Demir, Folat ve Vitamin B12 Eksikliğinin Kısa Dönem Mortalite ile İlişkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı akut kalp yetmezliği semptom ve bulguları ile acil servise başvuran hastalarda demir, folat ve vitamin B12 eksikliğinin hastane içi mortalite ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Method: Çalışma prospektif gözlemsel vaka serisi olarak planlandı. Çalışmaya acil servise akut kalp yetmezliği ile başvuran 18 yaş üstü 941 hasta dahil edildi Çalışmaya dâhil edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar parametreleri, tedavi ihtiyaçları ve sonlanımları dosya bilgilerinden elde edilerek veri formuna kaydedildi. Bulgular: Hastaların %52,1'i kadın idi. Hastaların yaşının ortalama medyan değeri 71 (63-79) yıl idi. Eşlik eden komorbiditeler incelendiğinde; en sık koroner arter hastalığı (KAH) (%89,1), kronik kalp yetmezliği (KKY) (%88,6) ve hipertansiyon (HT) (%77,2) izlendi. Akut kalp yetmezliğine sebep olan predispozan nedenler incelendiğinde; en sık kontrolsüz HT (%46,9), sıvı diyet uyumsuzluğu (%35,9) ve ilaç uyumsuzluğu (%35,5) izlendi. Çalışmaya alınan hastaların mortalite oranı %13,8 (n:130) idi. Hastaların laboratuvar parametreleri ile mortalite tahmini için binary logistik regresyon analizinde üre, AST, ferritin, D-Dimer, ALT, demir, sodyum ve lökosit mortalitenin bağımsız öngörücüleri idi.
Özet (Çeviri)
The Relationship of Iron, Folate and Vitamin B12 Deficiency with Short-Term Mortality in Patients Admitted to the Emergency Department with Acute Heart Failure Purpose: The aim of this study is to investigate the relationship of iron, folate and vitamin B12 deficiency with in-hospital mortality in patients presenting to the emergency department with symptoms and signs of acute heart failure. Material and Method: The study was planned as a prospective observational case series. The study included 941 patients over the age of 18 who applied to the emergency department with acute heart failure. Demographic and clinical characteristics, laboratory parameters, treatment needs and outcomes of the patients included in the study were obtained from the file information and recorded in the data form. Results: 52.1% of the patients were women. The mean median age of the patients was 71 (63-79) years. When accompanying comorbidities are examined; The most common were coronary artery disease (CAD) (89.1%), chronic heart failure (CHF) (88.6%) and hypertension (HT) (77.2%). When the predisposing causes that cause acute heart failure are examined; The most common were uncontrolled HT (46.9%), liquid diet non-compliance (35.9%) and medication non-compliance (35.5%). The mortality rate of the patients included in the study was 13.8% (n:130). In binary logistic regression analysis to predict mortality with laboratory parameters of patients, urea, AST, ferritin, D-Dimer, ALT, iron, sodium and leukocyte were independent predictors of mortality.