20. yüzyıl Türk tiyatrosunun yönetmen odaklı dönüşümünün incelenmesi
Examination director-oriented transformation of Turkish theater in 20th
- Tez No: 921916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, Türk tiyatrosunda tarihsel süreç içerisimde yaşanan avangart yönetmen sorunsalı üzerine hazırlanmıştır. Tiyatroda yönetmenin konumu, işlevi ve yönetmenin genel olarak ülke tiyatroları üzerinde bıraktığı etkiler tartışılmıştır. Bu bağlamda yönetmenliğin doğuş süreci, ardından avangardın sanat alanında doğuşuyle birlikte avangart yönetmen kavramının ortaya çıkışı sonrası tiyatronun geldiği süreç ortaya çıkarılmıştır. İlk Yönetmen Sax-Meiningen Dükü, Konstantin Stanislavski ve Andre Antoine örnek olarak incelenmiştir. Yönetmenliğe ve tiyatro sanatına kattıkları irdelenmiştir. Son olarak avangart yönetmenlere örnek olarak Vsevelod Meyerhold araştırılmıştır. Meyerhold'un oyunculuk anlayışı ve üslubunun hem Rus tiyatrosu hem de çağdaş tiyatroya etkileri değerlendirilmiştir. Böylelikle avangart yönetmenin etkileri de ortaya çıkarılmıştır. Tüm bu örnekler perspektifinde Türk tiyatrosu değerlendirildiğinde Türk tiyatrosundaki avangard sorunsalı belirginleştirilmiştir. Türkiye'de ilk tiyatro yönetmen örnekleri değerlendirilmiştir. Ardından Türk Tiyatrosuna kısa bir bakış atılmış, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi, sanat anlayışları ve tiyatro durumu hakkında bilgiler verilmiştir. Son olarak Türkiye'de yönetmenlik başlığı altında, yönetmenler Muhsin Ertuğrul ve Haldun Dormen seçilerek bu iki örnek incelenmiş, avangart yönetmen sorunsalı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is written on the thesis of why an avant-garde theater theory could not be created in Turkey. The question of what a director is has been discussed and the duties of the director have been analyzed. The birth process of directing in the world, followed by information about the points where the theater has come after the avant-garde movements, and the thesis antithesis has been tried to be formed with the donations provided from the necessary sources. The first director Duke of Sax-Meiningen, Konstantin Stanislavki and Andre Antoine were researched. Their contributions to directing and theater art were examined. Finally, Vsevelod Meyerhold was investigated as an example of avant-garde directors. Meyerhold's understanding of acting and staging systems were investigated. Then, Tanzimat and Darülbedayi processes were analyzed, and the problems and solutions of Turkish writers related to this period were focused on. Then, a brief overview of the Turkish Theater is given, and information is given about the Ottoman and Republican periods, their understanding of art and the state of theater. Finally, under the title of directing in Turkey, directors Muhsin Ertuğrul and Haldun Dormen are analyzed and the problem of people's inability to create something new in these lands is discussed.