Farklı anatomik bölgelere göre MR tabanlı adaptif radyoterapi tedavilerinin canlı paralel iş akışına göre zaman analizi
Time analysis of MR-based adaptive radiotherapy treatments according to different anatomical regions according to live parallel workflow
- Tez No: 921917
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS ÖZYAR, ÖĞR. GÖR. GÖRKEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında amaç, MR tabanlı radyoterapi linak cihazındaki iş akışları olan; setup, görüntüleme, konturlama, yeniden planlama, ve ışınlama adımlarını zaman analizinde incelenmesi ve gerekli istatiksel analizler yapılarak, hasta özellikleri ve planlama parametreleri ile ilgili oluşan farklılıkların zamana etkisini araştırılmasıdır. Radyoterapide tedavinin süresi hastanın psikolojik, fiziksel sağlığını ve yaşam kalitesini etkilememesi açısından önemli bir parametredir. Bu nedenle radyoterapi tedavilerinin sürelerinin uzamasının üzerindeki engeller tespit edilerek uygun çözümler tanımlanmalı ve en uygun tedavi süresine ulaşılması amaçlanmalıdır. Çalışmada, 15 Ağustos 2023 ile 12 Aralık 2023 tarihleri arasında toplam 84 hasta ve 401 fraksiyonun zaman analizi çalışması yapılmıştır. Fraksiyonların genel olarak %85'i 60 dakikadan kısa sürede, %19,7'si ise 30 dakikadan kısa sürede tamamlanmıştır. MR Linak adaptif radyoterapi iş akışı adımları için ortalama süreler şu şekildedir; Setup süresi: 4,32 dakika, görüntüleme süresi: 5,81 dakika, konturlama süresi 10,58 dakika, yeniden planlama süresi: 5,96 dakika, ışınlama süresi 18,50 dakikadır. Net toplam süre ortalaması 42,83 dakika olarak raporlanmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma Viewray MR Linak cihazının paralel iş akışında gerçekleştirilen ilk geniş tedavi süresi analizlerinden biridir. Fazla iş akışı adımlarından kaynaklı olarak tedavi süreleri diğer linaklara göre uzun olsa da MR Linak teknolojisinin sunduğu faydalar klinik açıdan çok önemli bir yere sahiptir. Gelecekte, MR Linak cihazlarındaki doz oranında artış, MLC ve gantry hızlarının arttırılması, VMAT tedavi seçeneğinin eklenebilmesi gibi güncellemelerle birlikte tedavi sürelerinin daha kısa sürede gerçekleşebilmesi mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the workflows of the MR-based radiotherapy linac device; setup, imaging, contouring, replanning, and irradiation steps and investigate the effect of differences in patient characteristics and planning parameters on time analysis by performing the necessary statistical analysis. The duration of radiotherapy treatment is an important parameter affecting the patient's psychological and physical health and quality of life. Therefore, the obstacles on the prolongation of the duration of radiotherapy treatments should be identified, appropriate solutions should be defined and it should be aimed to reach the optimal treatment duration. In this study, a total of 84 patients and 401 fractions were analyzed in terms of time of each workflow steps between August 15, 2023 and December 12, 2023. In general, 85% of the fractions were completed in less than 60 minutes and 19.7% in less than 30 minutes. The average times for MR Linak adaptive radiotherapy workflow steps are as follows; setup time: 4.32 minutes, imaging time: 5.81 minutes, contouring time: 10.58 minutes, replanning time: 5.96 minutes, irradiation time: 18.50 minutes. The net total time average was reported as 42.83 minutes. In conclusion, this study is one of the first large treatment time analyses performed in the parallel workflow of Viewray MR Linak. Although treatment times are longer than other linacs due to the extra workflow steps, the benefits offered by MR Linak technology are clinically significant. In the future, it may be possible to realize shorter treatment times with updates such as increasing the dose rate in MR Linac devices, increasing MLC and gantry speeds, and adding VMAT treatment option.