Lityum iyon pillerde hekzagonal bor nitrürün ayırıcı özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of hexagonal boron nitride on the separator properties in lithium-ion batteries
  1. Tez No: 921923
  2. Yazar: BENAN ELMUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada, farklı ticari ayırıcıların (Celgard 2400, Celgard 3501, cam fiber Gelon ve Whatman GF/D) Bor Nitrür Nano Sheet (BNNS) ile kaplanmasının lityum iyon pil performansına etkileri incelenmiştir. BNNS, SDS ve CTAC yüzey aktif maddeleri kullanılarak su, izopropil alkol ve etanol içinde eksfoliasyon işlemi yapılmıştır. FTIR, XRD, Zeta potansiyeli ve SEM analizleriyle karakterize edilmiştir. En stabil BNNS içeren I_25-1S kodlu numune ile farklı oranlarda PVDF içeren altı kaplama çözeltisi hazırlanmıştır. Kaplanan ayırıcıların XRD, FTIR, katlanma davranışı, temas açısı, termal kararlılık ve mikroyapı analizleri yapılmıştır. Polimer ayırıcılarda elektrolit temas açısı önemli ölçüde düşmüş (PP'de 40,28°'den 0-18,08°'ye), (3501'de 16,02°'den 2,5-10,08°'ye). BNNS kaplama, polimer ayırıcıların termal dayanımını artırmış, özellikle 3501 kodlu ayırıcı 150°C'de kaplanmamış halde deforme olurken, kaplanmış halde bozulmamıştır. Elektrokimyasal testlerde, BNNS kaplı ayırıcıları içeren hücrelerin şarj kapasiteleri artmış ve yaklaşık 3,6V'a kadar deşarj kapasiteleri yükselmiştir. Nyquist grafiklerinde tüm kaplanmış ayırıcılı hücrelerde yük transfer direnci azalmıştır. Bu sonuçlar, BNNS kaplamanın ayırıcı özelliklerini ve pil performansını iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of coating different commercial separators (Celgard 2400, Celgard 3501, glass fiber Gelon, and Whatman GF/D) with Boron Nitride Nano Sheets (BNNS) on lithium-ion battery performance were investigated. BNNS was exfoliated using SDS and CTAC surfactants in water, isopropyl alcohol, and ethanol and characterized by FTIR, XRD, zeta potential, and SEM analyses. Six coating solutions containing different ratios of PVDF were prepared using the I_25-1S sample, which exhibited the most stable BNNS. The coated separators were analyzed in terms of XRD, FTIR, folding behavior, contact angle, thermal stability, and microstructure. The electrolyte contact angle significantly decreased in polymer separators (from 40.28° to 0-18.08° in PP and from 16.02° to 2.5-10.08° in 3501). BNNS coating enhanced the thermal stability of polymer separators, particularly in the 3501 separator, which deformed at 150°C in its uncoated state but remained intact when coated. Electrochemical tests showed that the charge capacities of cells containing BNNS-coated separators increased, and their discharge capacities rose to approximately 3.6V. Nyquist plots indicated a reduction in charge transfer resistance in all cells with coated separators. These findings demonstrate that BNNS coating improves separator properties and enhances battery performance.