Designing nanostructured silicon frameworks from zintl precursors for high-energy density lithium-ion batteries
Yüksek enerji yoğunluklu lityum-iyon piller için zintl fazlarından nanoyapılı silisyum iskeletlerin tasarlanması
  1. Tez No: 1000025
  2. Yazar: ASLI CEREN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, Chemistry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Taşınabilir elektroniklerin ve elektrikli araçların yaygınlaşması, elektrokimyasal enerji depolama gereksinimini artırmakta ve mevcut teknolojilerin ötesinde enerji yoğunluğuna sahip lityum-iyon bataryaların (LIB) geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Lityum iyon bataryalar son yıllarda şarj edilebilir batarya pazarına hakim olsa da, endüstriyel grafit anotlar teorik kapasite sınırına ulaşmıştır. Silisyum, yüksek özgül kapasitesi nedeniyle ön plana çıkan bir alternatif anot malzemesidir; ancak pratik kullanımı, lityumlanma ve delitiyasyon sırasında meydana gelen yüksek düzeyde hacim değişimleri nedeniyle kullanımı ciddi biçimde sınırlanır. Bu hacim değişimleri mekanik bozulmayı ve hızlı kapasite kaybını tetikler. Bu sorunların giderilmesi, hacim değişimlerini sönümleyebilen ve elektrot elektrolit arayüzünü kararlı hale getirebilen nanoyapı tasarım stratejileri gerektirir. Bu tez, Zintl silisit başlangıç malzemeleri olan CaSi2 ve Na4Si4'ten türetilen silisyum nanoyapılarının sentezini ve elektrokimyasal performansını incelemekte; düşük boyutlu silisyum konfigürasyonlarında yapı-özellik ilişkilerine ve bunların anot performansına etkisine odaklanmaktadır. Tezdeki karşılaştırmalı tartışma, nano tabakaların kristalliliğinin ve yüzey gruplarının arayüz kararlılığına ve lityum depolamaya etkisini vurgulamaktadır. XRD ve TEM amorf ve hekzagonal bölgeleri ortaya koyarken, XPS ve FTIR oksitçe zengin ve Si-H ile sonlandırılmış yüzeyleri ayırt etmektedir. İlk bölümde, CaSi2'nin katmanlı yapısından topokimyasal deinterkalasyon yoluyla yüzey fonksiyonel gruplarına sahip iki boyutlu (2B) hekzagonal silisyum nano tabakalar sentezlenmiştir. 1:5 sabit CaSi2:NH4Cl molar oranı ve 420 °C'ye iki basamaklı ısıtma profili kullanılarak vakumla kapatılmış bir gaz fazı yöntemi uygulanmış; ardından 15 dk, 1 sa, 2 sa veya 4 sa kontrollü bekletme süreleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nano tabakalar yaklaşık 2 ile 4 nm kalınlığında, ultra ince, üst üste istiflenmiş, ayrıca hekzagonal silisyum bölgeleri oluşmuştur. Kayda değer bir bulgu olarak, hekzagonal faz (h-Si) bir büyütme yüzeyi olmaksızın, toz bir öncülden serbest duran nano tabakalar şeklinde elde edilmiştir. Karşılaştırıldığında, çözelti fazında üretilen nano tabakalar yaklaşık 6 ile 9 nm kalınlık sergilemiş ve tabakalar arası boşluklar içeren amorf bir matrise sahip olmuştur. Elektrokimyasal testlerde, çözelti fazında sentezlenen silisyum nano tabaka (SiNS-CuCl2) bazlı elektrot 0.5 A g-1'de 251.2 mAh g-1 başlangıç özgül kapasitesi vermiş ve 100 çevrim sonunda 53 mAh g-1'e düşmüştür. Buna karşılık, gaz fazında HCl ile aşındırılmış silisyum nano tabaka (SiNS HCl(v)) bazlı elektrotlar belirgin biçimde daha yüksek başlangıç kapasiteleri göstermiş, 1000 mAh g-1'in üzerine çıkmış ve 0.5 A g-1'de 100 döngü sonunda 323 mAh g-1 kapasiteye ulaşmıştır. Ayrıca kapasite korunumu iyileştirmek için bir Si-rGO kompozit elektrot üretilmiş ve Si-rGO bazlı elektrotlar 0.5 A g-1'de 100 döngü sonunda 408 mAh g-1 kapasite sergilemiştir. İkinci bölümde, Na4Si4'ten üç boyutlu (3B) silisyum klatratlar hazırlanmış ve Tip-I ile Tip-II karışık fazlı açık kafesli yapıları elde edilmiştir. Çevrimsel Voltametri, Si alaşımlanmasının Li/Li+'ye göre yaklaşık 0.2 V civarında gerçekleştiğini ve çok basamaklı dealaşımlanmanın yaklaşık 0.3 ile 0.6 V arasında gözlendiğini göstermektedir. Na4Si4 fazından türetilen bu klatratlar, açık mimarilerinin yüksek enerji yoğunluklu lityum-iyon pillerde hız kabiliyetini, ara yüzey kararlılığını ve çevrim ömrünü artırma potansiyeli nedeniyle sistematik elektrokimyasal değerlendirme ve kompozit elektrot tasarımına ihtiyaç duymaktadır. Genel olarak bu tez, Zintl silisitlerini, ıslak kimyasal ve buhar fazı yaklaşımlarının birleştirildiği yöntemlerle 2B nano tabaka ve 3B klatrat kafesleri üretmek için çok yönlü öncüller olarak kullanmakta; kalınlık, kristallilik ve yüzey kimyasının silisyum bazlı anotlarda lityum depolama ve kapasite korunumu üzerindeki belirleyici rolünü değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Growing deployment of portable electronics and electric vehicles continues to increase the demand for electrochemical energy storage, motivating the development of lithium-ion batteries (LIBs) with energy densities exceeding those of current technologies. Although LIBs have dominated the rechargeable battery market for decades, the conventional graphite anode has effectively reached its theoretical capacity limit. Silicon is a promising alternative anode material because of its exceptionally high specific capacity; however, its practical use is severely constrained by extreme volume changes during lithiation and delithiation, which promote mechanical degradation and rapid capacity fading. Addressing these issues requires nanostructures design strategies that can compensate for volume changes and stabilize the electrode electrolyte interface. This thesis investigates the synthesis and electrochemical evaluation of silicon nanostructures derived from Zintl silicide precursors CaSi2 and Na4Si4, with a focus on structure-property relationships in low-dimensional silicon architectures and their influence on anode performance. Comparative discussion in this thesis emphasizes how nanosheet crystallinity and surface terminations influence interfacial stability and lithium storage. XRD and TEM resolve amorphous and hexagonal domains, while XPS and FTIR distinguish oxide-rich and Si-H-terminated surfaces. In the first part, two-dimensional (2D) hexagonal silicon nanosheets with surface functional groups were synthesized via topochemical deintercalation of layered CaSi2. A vacuum-sealed vapor phase route was implemented using a fixed CaSi2:NH4Cl molar ratio of 1:5 and a two-step heating profile to 420 °C, followed by controlled dwell times of 15 min, 1 h, 2 h, or 4 h. The resulting nanosheets form ultrathin, stacked, and isolated flakes with thicknesses of approximately 2 to 4 nm, and hexagonal silicon domains are revealed. Importantly, the hexagonal phase (h-Si) is obtained as free-standing nanosheets from a powder precursor, without a growth substrate. For comparison, solution-derived nanosheets exhibit thicknesses of approximately 6 to 9 nm and an amorphous matrix with interlayer voids. In electrochemical testing, the SiNS-CuCl2 based electrode delivers an initial specific capacity of 251.2 mAh g-1 and decreases to 53 mAh g-1 after 100 cycles at 0.5 A g-1, while the (SiNS HCl(v)) based electrodes show substantially higher initial capacities, exceeding 1000 mAh g-1 and 323 mAh g-1 at 0.5 A g-1 after 100 cycles. In addition, a Si-rGO composite electrode was produced to improve capacity retention. Si-rGO-based electrodes exhibited 408 mAh g-1 at 0.5 A g-1 after 100 cycles. In the second part, three-dimensional (3D) silicon clathrates were prepared from Na4Si4 to access mixed-phase type-I and type-II cage frameworks, which may support rapid Li transport and improved strain buffering. CV shows Si alloying near 0.20 V and multistep dealloying between about 0.3 and 0.6 V versus Li/Li+. Finally, these Na4Si4-derived clathrates warrant systematic electrochemical evaluation and composite electrode design, as their open architectures could enhance rate capability, interfacial stability, and cycle life in high-energy-density LIBs. Overall, the thesis utilizes Zintl silicides as versatile precursors for 2D nanosheets and 3D clathrate frameworks obtained through combined wet-chemical and vapor-phase routes, and evaluates how thickness, crystallinity, and surface chemistry govern lithium storage and capacity retention in silicon-based anodes.