Evaluation of vaccine antigenicity potential of extracellular vesicles isolated from Leishmania spp.
Leishmania türlerinden izole edilen hücre dışı keseciklerin aşı antijenisite potansiyelinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 921948
  2. Yazar: İBRAHİM TOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARAKÜLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Biyoteknoloji, Allergy and Immunology, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Leishmaniasis, Phlebotomus ve Lutzomyia cinsi kum sinekleri aracılığıyla bulaşan çeşitli leishmania parazit türlerinin neden olduğu ihmal edilmiş vektör kaynaklı bir hastalıktır ve önemli bir küresel sağlık sorunudur. Mevcut tedavi seçeneklerindeki sınırlılıklar, kemoterapötiklerle ilişkili sistemik toksisite gibi olumsuz yan etkiler ve uzun süreli tedavi rejimleri sonucunda parazitler tarafından kazanılan direnç, etkili bir önleyici aşıya acil ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, Leishmania major türevi hücre dışı keseciklerin (L. major HK'ler) yeni bir aşı adayı olarak potansiyelini değerlendirmeyi amaçladık. Bu doğrultuda, L. major HK'ler ölçeklenebilir ve GMP'ye uyarlanabilir koşullar altında hazırlandı. Kapsamlı karakterizasyonun ardından, saflaştırılmış HK'lerin biyofiziksel özelliklerini korurken virülans faktörleri açısından zengin olduğu bulundu. Daha sonra, iki bağımsız in vivo bağışıklama çalışmasıyla L. major HK'lerin tek başına veya αGC ve Alum-CpG adjuvanlarıyla kombinasyonlarının antijenisitelerini araştırdık. Tek başına veya αGC ile adjuvanlanmış L. major HK'leri Th17 olmaksızın dengeli bir Th1/Th2 bağışıklık yanıtı oluşturdu ve devamında parazitle sınanmaya karşı net bir koruma sağladı; ancak, Alum-CpG ile adjuvanlanmış L. major HK'leri Th17 ile birlikte Th1 yanlı bir bağışıklık yanıtı oluşturdu ve parazit sınanmasında koruma sağlamadı. Genel olarak, bulgular L. major HK'lerinin leishmaniasis için özgün ve etkili bir aşı adayı olarak umut verici potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is a neglected vector-borne disease caused by various species of leishmania parasites transmitted through Phlebotomus and Lutzomyia genera sandflies and poses a significant global health burden. The limitations in current treatment options, adverse side effects including systemic toxicity with chemotherapeutics, and the resistance acquired by parasites upon prolonged treatment regimens highlight an urgent need for an effective preventive vaccine. In this context, we aimed to evaluate the potential of Leishmania major derived extracellular vesicles (L. major EVs) as a novel vaccine candidate. Accordingly, L. major EVs were prepared under scalable, and GMP-adaptable conditions. Following comprehensive characterization, purified EVs were found to be enriched in virulence factors while preserving their biophysical properties. Next, we investigated the antigenicity of L. major EVs alone or in combination with adjuvants αGC and Alum-CpG through two independent in vivo immunization studies. L. major EVs administered alone or adjuvanted with αGC elicited balanced Th1/Th2 immune responses without Th17 and conferred a clear protection against subsequent parasite challenge; however, L. major EVs adjuvanted with Alum-CpG elicited a Th1 biased immune response with Th17 and did not provide protection upon parasite challenge. Overall, findings demonstrated the promising potential of L. major EVs as a novel and effective vaccine against leishmaniasis.