Komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası santral makula kalınlığı ve ganglion hücre kompleks analizinin değerlendirilmesi
Evaluation of central macular thickness and ganglion cell complex analysis after uncomplicated phacoemulsification surgery
- Tez No: 921960
- Danışmanlar: UZMAN SEZİN ÖZDOĞAN ERKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
AMAÇ: Fakoemülsifikasyon yöntemi ile komplikasyonsuz katarakt operasyonu uygulanan hastalarda optik koherans tomografi ile değerlendirilen santral makula kalınlığının ve makula ganglion hücre kompleksi kalınlığının cerrahi öncesi ve sonrası değişiminin incelenmesi. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmamızda İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği'ne Mart - Kasım 2015 tarihleri arasında başvuran ve komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon + arka kamara göz içi lens (AKGİL) implantasyonu uygulanan 33 hastanın 40 gözünün verileri geriye dönük olarak tarandı. Hastaların düzeltilmiş en iyi görme keskinliği, göz içi basıncı, santral makula kalınlığı, makula ganglion hücre kompleksi kalınlığı ile bu ölçümlerdeki OKT görüntü kalite ölçüm değerleri ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda kaydedildi. BULGULAR: Hastaların yaşları 48 ile 85 arasında değişmekte olup ortalama yaş 66,7 ±10,3 idi. Hastaların düzeltilmiş en iyi görme keskinliği preoperatif 0,52 (min:0,39max:0,69) logMAR, postoperatif 1. gün 0,22 (min:0,09- max:0,4) logMAR postoperatif 1.hafta 0,09 (min:0- max:0,4) logMAR 1. ay 0,04 (min:0.- max:0,52) logMAR ve 3. ay 0 (min: 0.- max:0,52) logMAR olarak ölçüldü. DEGK, santral makula kalınlığı ve makula ganglion hücre kompleksi kalınlığı ile bu ölçümlerdeki OKT görüntü kalite ölçüm değerlerinde ameliyat öncesi ölçümlere göre ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Investigation of change in preoperative and postoperative macular thickness and macular ganglion cell complex thickness assessed by optical coherence tomography in patients who underwent uncomplicated phacoemulsification cataract surgery. METHODS: In our study, data of 33 patients ( 40 eyes ) who were admitted at Istanbul Education and Research Hospital Eye Clinic during March - November 2015 and underwent an uncomplicated phacoemulsification + posterior chamber intraocular lens ( PCİOL) implantation were evaluated retrospectively. The preoperative and postoperative 1 day, 1 week, 1 month and 3 months measurements of the best corrected visual acuity, intraocular pressure, central macular thickness, macular ganglion cell complex thickness and OCT image quality percentage were recorded. RESULTS: The age range of the patients was from 48 to 85 years old. The mean age was 66.7 ± 10.3 years. The mean best corrected visual acuity of patients was measured as: preoperative 0.52 logMAR (min: 0.39-max:0.69), postoperative 1.day 0.22 logMAR (min: 0,09- max: 0.4), postoperative 1.week 0.09 logMAR (min: 0 to max: 0.4), postoperative 1.month 0.04 logMAR (min: 0.- max: 0.52), and postoperative 3.month 0 logMAR (min: 0.- max: 0.52 ).