Bazı tarımsal atıkların seralarda soğutma pedi olarak uygunluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of some agricultural wastes as a cooling pad in greenhouses
  1. Tez No: 921961
  2. Yazar: KÜBRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, seraların soğutulmasında yaygın olarak kullanılan ticari selüloz pedlere alternatif olarak kullanılabilecek bazı tarımsal atıkların (fındık kabuğu, muz dalları ve yer fıstığı kabuğu) soğutma pedi olarak uygunluklarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla çalışmada, arazi koşullarında yüksek tünel serada on farklı uygulama test edilmiştir: (i) doğal havalandırma (DH), (ii) doğal havalandırma+dıştan gölgeleme tülü (DH+DGT), (iii) selüloz ped (SP), (iv) selüloz ped + dıştan gölgeleme tülü (SP+DGT), (v) fındık kabuğu ped (FKP), (vi) fındık kabuğu ped + dıştan gölgeleme tülü (FKP+DGT), (vii) muz dalı ped (MDP), (viii) muz dalı ped + dıştan gölgeleme tülü (MDP+DGT), (ix) yer fıstığı kabuğu ped (YFKP), ve (x) yer fıstığı kabuğu ped + dıştan gölgeleme tülü (YFKP+DGT). Elde edilen sonuçlara göre SP, SP+DGT, FKP, FKP+DGT, MDP, MDP+DGT, YFKP ve YFKP+DGT uygulamalarında ped önünde soğutma etkisi dış ortamdan sırasıyla 5.6 °C, 6.6 °C, 4.2 °C, 5.1 °C, 4.0 °C, 4.9 °C, 3.9 °C ve 4.6 °C düşük olarak ölçülmüştür. Ped önünde ölçülen oransal nem değerleri dış ortamdan sırasıyla %30.2, %32.6, %22.2, %21.5, %20.5, %19.6, %15.2 ve %18.1 yüksek olarak belirlenmiştir. Uygulamaların soğutma verimleri sırasıyla %51.3, %56.2, %39.2, %40.7, %38.3, %38.2, %30.7 ve %35.1 olarak hesaplanmıştır. Soğutma kapasiteleri sırasıyla 2.6 kW, 3.1 kW, 2.0 kW, 2.4 kW, 1.9 kW, 2.3 kW, 1.8 kW ve 2.1 kW tır. Sistemin performans katsayısı değerleri sırasıyla 10.5, 12.4, 7.9, 9.5, 7.6, 9.2, 7.3 ve 8.5 olarak hesaplanmıştır. Su tüketim değerleri ise sırasıyla 2.9 L/h, 3.4 L/h, 2.2 L/h, 2.8 L/h, 2.2 L/h, 2.9 L/h, 2.0 L/h ve 2.8 L/h olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda ticari olarak kullanılan selüloz pedlerin diğer uygulamalara göre avantajları olduğu belirlenmiştir. Ancak, fındık kabuğu, muz dalları ve yer fıstığı kabuğu pedlerin yerel olarak bulunabilirliği, ilk yatırım maliyeti, soğutma verimliliği ve kapasitesi göz önüne alındığında selüloz pedlere iyi bir alternatif olabilecektir. Ancak bu malzemelerin hava akış hızını engellemeyecek şekilde dizayn edilmesi, farklı su akış hızlarında ve ped kalınlıklarında test edilerek performanslarının arttırılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the suitability of some agricultural wastes (hazelnut shells, banana branches and peanut shells) as cooling pads that can be used as alternatives to commercial cellulose pads commonly used in cooling greenhouses. For this purpose, ten different treatments were tested in a high tunnel greenhouse under field conditions: (i) natural ventilation (NV), (ii) natural ventilation + external shading net (NV+ESN), (iii) cellulose pad (CP), (iv) cellulose pad + external shading net (CP+ESN), (v) hazelnut shell pad (HSP), (vi) hazelnut shell pad + external shading net (HSP+ESN), (vii) banana branch pad (BBP), (viii) banana branch pad + external shading net (BBP+ESN), (ix) peanut shell pad (PSP), and (x) peanut shell pad + external shading net (PSP+ESN). According to the obtained results, the cooling effect in front of the pad in CP, CP+ESN, HSP, HSP+ESN, BBP, BBP+ESN, PSP and PSP+ESN applications were measured as 5.6 °C, 6.6 °C, 4.2 °C, 5.1 °C, 4.0 °C, 4.9 °C, 3.9 °C and 4.6 °C lower than the outdoor environment, respectively. The relative humidity values measured in front of the pad were determined to be 30.2%, 32.6%, 22.2%, 21.5%, 20.5%, 19.6%, 15.2% and 18.1% higher than the outdoor environment, respectively. The cooling efficiencies of the applications were calculated as 51.3%, 56.2%, 39.2%, 40.7%, 38.3%, 38.2%, 30.7% and 35.1%, respectively. Cooling capacities are 2.6 kW, 3.1 kW, 2.0 kW, 2.4 kW, 1.9 kW, 2.3 kW, 1.8 kW and 2.1 kW, respectively. The system coefficient of performance values were calculated as 10.5, 12.4, 7.9, 9.5, 7.6, 9.2, 7.3 and 8.5, respectively. Water consumption values were determined as 2.9 L/h, 3.4 L/h, 2.2 L/h, 2.8 L/h, 2.2 L/h, 2.9 L/h, 2.0 L/h and 2.8 L/h, respectively. As a result of the study, it was determined that commercially used cellulose pads have advantages over other applications. However, considering the local availability, initial investment cost, cooling efficiency and capacity of hazelnut shell, banana branches and peanut shell pads, they can be a good alternative to cellulose pads. However, further studies are needed to design these materials in a way that they do not obstruct the air flow rate and to improve their performance by testing them at different water flow rates and pad thicknesses.