Boya duyarlı güneş pili için farklı çapa grupları içeren malzemelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of materials containing different anchor groups for dye sensitive solar cells
  1. Tez No: 921966
  2. Yazar: MÜNİRE GÖKBEN ARAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yapılan bu tezde, karbazolün aromatik trisiklik yapısından yaralanarak karbazolün elektronik özelliklerini ayarlamak için F-, CN- ve CF3- gibi elektron çeken gruplar kullanılarak 4,4'-(9-oktil-9H-karbazol-3,6-diil)bis(2-florobenzonitril) (MG1), 4,4'-(9-hekzil-9H-karbazol-3,6-diil)bis(2-florobenzonitril) (MG2), 4,4'-(9-oktil-9H-karbazol-3,6-diil)bis(2-(triflorometil)benzonitril)) (MG3), 4,4'-(9-hekzil-9H-karbazol-3,6-diil)bis(2-(triflorometil)benzonitril)) (MG4) moleküllerin tasarımlarını ve sentezlerini gerçekleştirdik. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanılarak karakterizasyonları yapılmıştır. Ayrıca bu bileşiklerin UV-GB ve Floresans spektrumları da alınarak fotofiziksel analizleri de gerçekleştirilmiştir. Yapılan sentez yöntemleri arasında yer alan Suzuki-Miyaura kenetlenme reaksiyonu, bromlama ve alkilleme reaksiyonları kullanılarak yeni boya duyarlı güneş pillerinde (BDGP) kullanılabilecek moleküller sentezlenmiştir. Temiz enerji alanında kullanılma potansiyeli olabilecek hedef moleküller (MG1, MG2, MG3, MG4) kullanılarak farklı karşıt elektrotlar (TiO2 ve ZnO) ile BDGP fabrikasyonları yapıldıktan sonra pil performans ölçümleri de alınarak gerçekleştirilen pillerin kısa devre akım yoğunluğu (JSC) değerleri, açık devre gerilimi (VOC) ve yüzde verimleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, using electron-withdrawing groups such as F-, CN- and CF3- to adjust the electronic properties of carbazole by utilizing the aromatic tricyclic structure of carbazole 4,4'-(9-octyl-9H-carbazole-3,6-diyl)bis(2-fluorobenzonitrile) (MG1), 4,4'-(9-hexyl-9H-carbazole-3,6-diyl)bis(2-fluorobenzonitrile) (MG2), 4, 4'-(9-octyl-9H-carbazole-3,6diyl)bis(2-(trifluoromethyl)benzonitrile)) (MG3), 4,4'-(9-hexyl-9H-carbazole-3,6-diyl)bis(2-(trifluoromethyl)benzonitrile)) (MG4) have designed and synthesized molecules. The structures of these synthesized compounds were characterized using FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques. UV-GB and Fluorescence spectra of these compounds were also taken and photophysical analysis was also carried out. Among the synthesis methods, Suzuki-Miyaura cross coupling reaction, bromination and alkylation reactions were used to synthesize molecules that can be used in new dye sensitized solar cells (DSSCs). After fabricating DSSCs with different counter electrodes (TiO2 and ZnO) using target molecules (MG1, MG2, MG3, MG4) that may have the potential to be used in the field of clean energy, battery performance measurements were taken and short circuit current density (JSC) values, open circuit voltage (VOC) and percent efficiency of the realized batteries were measured.