'Monroe' şeftali çeşidinin muhafazasına kekik yağı emdirilmiş modifiye atmosferde paketleme uygulamasının etkisi
The effect of thyme oil impregnated modified atmosphere packaging on the storage of 'Monroe' peach variety
  1. Tez No: 921967
  2. Yazar: ŞEYMA YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN ÖZDEMİR, PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada amaç, Isparta ilinde yetiştirilen 'Monroe' şeftali çeşidi meyvelerinin muhafazasına kekik yağı emdirilmiş modifiye atmosferde paketleme uygulamasının meyve kalitesinde görülen değişimlerin belirlenmesidir. Materyal olarak, Eğirdir (Isparta) yöresinde yetiştirilen 'Monroe' şeftali çeşidi meyveleri kullanılmıştır. 'Monroe' şeftali çeşidi meyveleri 0±0.5 C ve %85-90 oransal nemde 60 gün süreyle depolanmıştır. Soğukta depolanan Monroe' şeftali çeşidi meyvelerinin her yinelemesindeki raf ömürlerinin belirlenmesi için, meyveler 20 ºC'de %70 (±5.0) oransal nemde 3 gün süreyle bekletilmiş ve analizler tekrarlanmıştır. Muhafaza ve raf ömrü sırasında torba içindeki CO 2 konsantrasyonları, ağırlık kayıpları, görünüş (1-5), fizyolojik ve fungal bozulmalar, meyve kabuk ve et rengi, meyve eti sertliği, suda çözünebilir toplam kuru madde miktarı, titre edilebilir asit miktarı, pH değeri ve tat (1- 9) puanlaması analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, MAP + kekik uygulamasının, ağırlık kaybı ve fungal bozulmaları minimize etme ve meyve kalitesini korumada diğer gruplara göre başarılı olmuştur. Sonuç olarak, kalite parametreleri birlikte incelendiğinde; 0±1 °C'de ve %90±5 oransal nemde muhafazadan sonraki 3 günde Kontrol meyveleri 30 gün, MAP ve MAP + kekik uygulamaları 45 gün kaliteli olarak başarıyla muhafaza edilebileceği sonuçlarına varılmıştır. Bununla birlikte, MAP + kekik uygulaması 60 günde muhafazada başarılı bulunmasına rağmen, 60+3 gün raf ömründe duyusal kalitesinin kabul edilebilirliğini kaybetmesi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the changes in the fruit quality of the 'Monroe' peach variety grown in Isparta province of the fruits of the modified atmosphere packaging treatment impregnated with thyme oil. As the material in this study, 'Monroe' peach variety grown in Eğirdir (Isparta) was be used. Fruits stored at 0±0.5 C and 90±5% relative humidity for 60 days in cold stores and was be analyzed every month. In addition to peach fruits were kept at 20 ºC and 70±5% relative humidity for 3 days and was be analyzed. The weight loss, appearance (1-5), CO 2 concentrations in the bag, incidence of physiological disorders and fungal decay, fruit skin and flesh color, fruit flesh firmness, total soluble solid content, acid content, pH and taste (1-9) were be determined during storage and shelf life. According to the findings, MAP + thyme application was successful in minimizing weight loss and fungal disorders and preserving fruit quality compared to other groups. As a result, when the quality parameters were examined together; It was concluded that Control fruits could be successfully preserved in quality for 30 days, MAP and MAP + thyme applications for 45 days after storage at 0±1 °C and 90±5% relative humidity. However, although MAP + thyme application was found to be successful in storage for 60 days, sensory quality lost its acceptability at 60+3 days of shelf life.