Biyostimülant ve bitki besin uygulamalarının turp (Raphanus sativus L.) mikro yeşilliğinde verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of biostimulant and plant nutrient applications on yield and some quality characters in radish (Raphanus sativus L.) microgreen
- Tez No: 921965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmada turp mikro yeşilliğinin bitki gelişimi, verim ve bazı kalite özellikleri üzerine farklı biyostimülant kaynakları ve modifiye edilmiş Hoagland besin solüsyonu dozlarının ayrı ayrı ve interaktif etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada bitkisel materyal olarak turp (Raphanus sativus L. cv. İri Kırmızı) standart çeşidi kullanılmıştır. Çalışma iki aşamalı deneme kurularak yürütülmüş olup; ilki biyostimülantların en uygun dozunu belirlemek için çimlendirme denemesi, ikincisi turp mikro yeşilliğinin farklı biyostimülant ve Hoagland besin dozlarındaki performansını belirlemek için üretim denemesidir. İlk denemede biyostimülantların [fulvik asit (FA), amino asit (AA), kitosan oligosakkarit (KO) ve deniz yosunu ekstraktı (DYE)] beş uygulama dozu (FA: 2.5-40 mg/100 ml; AA: 0.5-8 mg/L; KO: 2.5-40 mg/100 ml; DYE: 2.5-40 mg/100 ml) değerlendirilmiştir. Kontrol grubundaki tohumlar distile su ile ıslatılmıştır. İkinci denemede biyostimülantlar ve Hoagland besin dozları ayrı ayırı ve kombinasyon halinde kullanılmıştır. Deneme, beş biyostimülant (kontrol, biyostimülant yok; FA; AA; KO; DYE) ve dört Hoagland besin dozu (0, 1/8, 1/4 ve 1/2) olmak üzere iki faktörlü tesadüfi parsel deneme deseninde üç tekrarlı olarak gerçekleştirilmiştir. Tohum ekiminden 13 gün sonra mikro yeşilliklerde bitki gelişimi, verim ve bazı kalite özellikleri incelenerek uygulamaların etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada biyostimülant, besin dozu ve interaksiyonlarının incelenen parametreleri genellikle önemli ölçüde etkilediği tespit edilmiştir. En yüksek sonuçlar bitki boyunda 1/4 BS+DYE (8,36 cm), kotiledon yaprağı eninde 1/2 BS+FA (15,67 mm), kotiledon yaprağı boyunda 1/2 BS+FA (13,08 mm); hipokotil boyunda 1/2 BS+DYE (6,07 cm); gövde çapında 1/2 BS+FA (1,24 mm); bitki kuru ağırlığında 0 BS+FA (9,88 mg/bitki) ve 1/8 BS+FA (9,79 mg/bitki); kuru madde içeriğinde 0 BS+KO (%7,82); SÇKM'de 1/2 BS (%5.75); SPAD değerinde 0 BS+KO (61,37); kotiledon L* değerinde 1/2 BS+AA (35,58) ve 1/8BS (35,46); kotiledon a* değerinde 1/2 BS+FA (-11,97) ve 1/2 BS+AA (-11,94); kotiledın b* değerinde 1/2 BS+FA (14,68); kotiledon kroma (C*) değerinde 1/2 BS+FA (18,95); toplam alanda 1/2 BS+DYE (80,95 cm2); verimde 1/2 BS+DYE (6542,45 g/m2) ve 0 BS+FA (5931,62 g/m2) uygulamalarından elde edilmiştir. Sonuç: Bu çalışma turp mikro yeşilliğinde verim odaklı üretim için 1/2 BS+DYE ve 0 BS+FA uygulamalarının, hem verim hem de kalite odaklı üretim için ise 0 BS+FA uygulasının önerilebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to determine the individual and interactive effects of different biostimulant sources and modified Hoagland nutrient solution doses on plant growth, yield and some quality characteristics of radish microgreens. Method: The standard radish (Raphanus sativus L. cv. İri Kırmızı) cultivar was used as plant material in the study. The study was conducted in two stages; the first was a germination experiment to determine the proper dose of biostimulants, and the second was a production experiment to determine the performance of radish microgreens at different biostimulant and Hoagland nutrient doses. In the first experiment, the five application doses (FA: 2.5-40 mg/100 ml; AA: 0.5-8 mg/L; KO: 2.5-40 mg/100 ml; DYE: 2.5-40 mg/100 ml) of biostimulants [fulvic acid (FA), amino acid (AA), chitosan oligosaccharide (KO), and seaweed extract (DYE)] were evaluated. In the control group, seeds were soaked with distilled water. In the second experiment, biostimulants and Hoagland nutrient doses were used separately and in combination. The experiment was conducted in a two factorial randomized plot design including five biostimulants (control, no biostimulant; FA; AA; KO; DYE) and four Hoagland nutrient doses (0, 1/8, 1/4 and 1/2) with three replications. The effects of treatments were evaluated by investigating plant growth, yield and some quality characteristics of microgreens 13 days after sowing. Findings: In study it was found that biostimulant, nutrient dose and their interactions generally significantly affected the parameters studied. The highest results were obtained by 1/4 BS+DYE (8.36 cm) in plant height; by 1/2 BS+FA (15.67 mm) in cotyledon leaf width; by 1/2 BS+FA (13.08 mm) in cotyledon leaf length; by 1/2 BS+DYE (6.07 cm) in hypocotyl length; 1/2 BS+FA (1.24 mm) in stem diameter; 0 BS+FA (9.88 mg/plant) and 1/8 BS+FA (9.79 mg/plant) in plant dry weight; 0 BS+KO (7.82%) in dry matter content; by 1/2 BS (5. 75%)in WSDM; by 0 BS+KO (61.37) in SPAD; by 1/2 BS+AA (35.58) and 1/8BS (35.46) in cotyledon L* value; by 1/2 BS+FA (-11.97) and 1/2 BS+AA (-11.94) in cotyledon a*value; by 1/2 BS+FA (14.68) in cotyledon b* value; by 1/2 BS+FA (18.95) in cotyledon chroma (C*) value; by 1/2 BS+FA (80.95 cm2) in total area; by 1/2 BS+FA (6542.45 g/m2) and 0 BS+FA (5931.62 g/m2) in yield. Results: This study revealed that 1/2 BS+DYE and 0 BS+FA applications can be recommended for the production of radish microgreens for yield purposes, and 0 BS+FA application can be recommended for both yield and quality purposes.