Bulakbaşı köyü (ığdır, karakoyunlu) sulak alanının ornitofaunası
Ornitofauna of Bulakbaşı Village (Iğdır, Karakoyunlu) wetland
- Tez No: 922034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Iğdır ilinin ekosistem ve yaban hayatı zenginliğinin yayıldığı lokal bölgelerden olan bulakbaşı sulak alanında yaşayan kuş çeşitliliğinin ortaya konması, korunması iklimsel olarak çevre illerdeki kuşların barınma ve beslenmesine, aynı zamanda geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan yöre halkına ekoturizm yönünden sağlayacağı ekonomik avantajlar doğa bilincinin artmasına ve çevrenin korunmasına yönelik farkındalığın yükselmesine katkıda bulunacaktır. Bu çalışmada, Ağrı Dağı Milli Park sınırları içerisinde yer alan Bulakbaşı Sulak Alanı ve yakın çevresinde bulunan kuş türleri araştırılmıştır. Saha çalışmaları Temmuz 2020 ila Ocak 2023 tarihleri arasında 179 günlük bir arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Kuşların gözlenmesinde noktasal ve hat boyunca gözlem metotları uygulanmıştır. Arazi gözlemleri neticesinde 40 familya'ya ait 128 kuş türü tespit edilmiştir. Alanda gözlenen 128 kuş türünün gözlenme statülerine bakıldığında; N:15, (%12)'sinin kış ziyaretçisi, N:15 (% 12) 'inin transit, N:76 (% 59)' unun yerli, N:1 ( % 1) 'inin transit, N:3 (% 2) 'sinin yerli, yaz ziyaretçisi ve N:19 (% 15) 'unun yaz ziyaretçisi IUCN (Uluslararası koruma birliği) kriterlerine göre 1 türün EN (Tehlikede), 119 türün LC (Düşük riskli), 2 türün NE (Değerlendirilmemiş), 4 türün NT (Tehtide açık), 2 türün VU (Duyarlı) statüsünde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The identification and conservation of bird diversity in the Bulakbaşı wetland, one of the local areas where the richness of Iğdır province's ecosystem and wildlife is spread, will contribute to the sheltering and feeding of birds in surrounding provinces in terms of climate. Additionally, it will provide economic advantages in terms of ecotourism to the local people who make their living through agriculture and animal husbandry, increase environmental awareness, and raise awareness for environmental protection. This study investigated the Bulakbaşı Wetland Area located within the boundaries of Ağrı Mountain National Park and the bird species in its vicinity. Fieldwork was conducted for a total of 179 days between July 2020 and January 2023. Point counts and line transect methods were employed for bird observations. As a result of field observations, 128 bird species belonging to 40 families were identified. Regarding the observation statuses of the 128 bird species observed in the area; N:15 (%12) were winter visitors, N:15 (%12) were transients, N:76 ( %59) were residents, (N:1, %1) were transients, summer migrants, N:3 (%2) were residents, summer visitors, and N:19 (%15) were summer visitors. According to the IUCN (International Union for Conservation of Nature) criteria, 1 species was categorized as EN (Not Evaluated), 119 species as LC (Least Concern), 2 species as NE (Endangered), 4 species as NT (Near Threatened, 2 species as VU (Vulnerable).