Kadınların siyasal katılımı: Moğolistan örneği
Political participation of women: The case of Mongolia
- Tez No: 922033
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA KANCI DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Moğolistan'da demokrasiye geçişin üzerinden 34 yıl geçmiş olup, bu süreçte, 1992-2022 yılları arasında dokuz parlamento seçimi gerçekleştirilmiştir. Ancak, elde edilen veriler, Moğolistan'da kadınların karar alma süreçlerine katılımının düşük düzeyde kaldığını göstermektedir. Bu tez, Moğolistan'da kadınların siyasal katılımını, karar alma süreçlerindeki temsil düzeylerini ve bunları etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemine dayanmaktadır. Moğolistan'da bu konu üzerine yapılmış sınırlı sayıda çalışma bulunması nedeniyle, araştırma hem ikincil kaynaklardan faydalanmış, hem de saha araştırması ile desteklenmiştir. Moğolistan siyasal hayatının bir parçası olmuş kadın siyasal aktörlerin deneyimledikleri süreçler ve etki eden faktörler saha araştırmasına konu edilmiştir. Bu kapsamda, 2000-2020 yılları arasında yapılan genel seçimlerde seçilen 12 kadın siyasetçi ile yarı yapılandırılmış açık uçlu mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, kadınların Moğol siyasetine katılımına dair yeni perspektifler sunarak literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
It has been 34 years since Mongolia transitioned to democracy. During this period, eight parliamentary elections have been conducted. However, the data reveals that women's participation in decision-making processes remains notably low in Mongolia. This thesis explores the factors influencing the level of representation of women in political life and decision-making processes in Mongolia. The study adopts qualitative research methods. Due to the limited number of studies on this topic in Mongolia, the research incorporates both secondary sources and fieldwork. As part of the fieldwork, open-ended, in-depth interviews were conducted with 12 female politicians elected in Mongolia's general elections between 2000 and 2020. The primary aim of this research is to enhance the understanding of women's participation in Mongolian politics and to provide insights that contribute to the broader discourse on political representation and gender equality.